Osmangazi Mahallesi Osmangazi Caddesi’nde sakız ve şekerleme üreten, yaklaşık 1050 işçinin çalıştığı Perfetti fabrikasında Tek Gıda-İş Sendikası iş yeri temsilcisi işten çıkarıldı. Bugün fabrika önünde bir araya gelen sendika üyeleri eylem yaptı.

Basın açıklaması yapan  Köse, yaklaşık 1050 çalışanı bulunan fabrikanın Türkiye’nin önde gelen sakız ve şekerleme üreticisi olduğunu hatırlattı, işçilere baskı uygulandığını söyledi.

Sendikanın Aralık 2023’te örgütlenmesini tamamladığını ve 26 Aralık’ta çoğunluk yetki tespitini aldıklarını anlatan Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Kemal Köse, şunları kaydetti:

“Geçersiz sebeplerle çoğunluk yetki tespitimize itiraz edildi, daha sonra işveren temsilcileri, çalışan üyelerimiz üzerinde baskı uygulamaya başladı. 180 çalışanı hiçbir gerekçe göstermeden bir hafta ücretli izine çıkarttılar. İzin hakkı olanları izinlerinden düşürerek, olmayanları ise eksi bakiye göstererek borçlandırıp baskılara başladılar. İşveren temsilcileri, ‘Kusura bakmayın, sendikayı tercih etmenizden böyle oldu.’ diyerek çalışanlar üzerinde yıldırma politikası uygulamaya devam etti. Son olarak da 13 yıldır çalışan, iş yeri temsilcimiz Ayhan Yaylalı arkadaşımızı sudan bahanelerle haksız, hukuksuz şekilde işten çıkarttılar. Geçen hafta bu baskıları yapan yöneticiler hakkında ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunduk.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz