Kabataş Martı Projesi’ni eleştirdiği için mimarı tarafından açılan dava sonucu yargılanan Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın davası 28 Kasım’a ertelendi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 Ağustos’unda yapıma başlanan martı şeklindeki Kabataş projesinin mimarı Hakan Kiran çevre aktivisti Cihan Uzunçarşılı Baysal’a proje ile ilgili yazdığı eleştirel bir makaleden dolayı dava açtı.
İlk duruşmasının 13 Temmuz’da gerçekleştiği davaya İstanbul Kent Savunması’nın çağrısı ile kent savunucuları da katılarak Baysal’a destek verdi. Dava öncesinde İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Baysal, davacı Hakan Kiran’ın yalnızca kendisine değil projeyi eleştiren herkese dava açtığına dikkat çekti.

“Emsali olmayan bir dava ile karşı karşıyayız”

Bu davanın Türkiye’de başka bir örneği olmadığını belirten Baysal, bir mimarın projesine dönük eleştiriler nedeniyle dava açmasıyla daha önce karşılaşılmadığını ifade etti. Yazıda atıf yaptığı kuş şeklindeki Aşkabat Havalimanı ile Martı Projesi’ni karşılaştırdığını ve aynı forma sahip olmaları nedeniyle “çakma kuş projesi” dediğini söyleyen Baysal buradan da kentlerin küresel ölçekte giderek birbirine benzemesini eleştirdiğini aktardı.
Kabataş Martı Projesi’nin çok özel iki camii arasında yer aldığını ve eleştirinin merkezinde de bunun olduğunu ifade eden Baysal, “Yani bir mimar kentin kültüründen, tarihinden, bağlamından kopuk kafasına estiği gibi bir proje yapabilir mi? Hakan Kiran basın demeçlerinde “ben sahile gittim, orada martılar uçuyordu ben de martıları gördüm ve esinlendim” diyor. Bir mimarın önce arkasına, tarihe bakması lazım. Ben bu tarihi bölgeye nasıl bir proje oturtabilirim diye düşünmesi lazım” dedi.

Bir Trump bir Hakan Kiran

Dünya üzerinde ise gökdelenleri eleştiren herekese dava açan Trump örneğinin olduğunu vurgulayan Baysal , Trump’ın davaları kaybettiğini hatırlattı. Kiran’ın sonunun da aynı olabileceğine işaret etti:
Biz buna Türkiye’deki örneği diyoruz. Bir mimar olarak Süleymaniye’nin muhteşem silüetini yok etti boynuz köprüsü (Haliç köprüsü) ile, şimdi de başka bir tarihi alanı yok etmeye hakkı var mıdır? Bu İstanbullulara reva mıdır? Bunu en başta Büyükşehir’in düşünmesi gerekiyor.

Bir sonraki duruşma 28 Kasım

Açıklamanın ardından Baysal ve kent savunucuları duruşmaya girerken mahkeme heyeti davayı davayı 28 Kasım’a erteledi.
Sendika.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz