İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2022 yılının kasım ayında verdiği kararda, Kozağaçlı ve Timtik, ‘örgüt üyeliği’ suçunu işledikleri gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararında, Kozağaçlı hakkında verilen karar 10 yıl 15 ay olarak düzeltildi ve onandı. Timtik’e verilen 12 yıllık cezada da onama kararı çıktı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kozağaçlı ve Timtik’e verilen ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla verilen hapis cezasının ise istinaf mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

2022 yılının kasım ayında İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi, Kozağaçlı ve Timtik’le birlikte 18 avukat hakkında toplamda 156 yıl 3 ay hapis cezası vermişti. Yargıtay’ın kararında, dernek üyesi avukatlar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serkan Arıkanoğlu, Mümin Özgür Gider, Metin Narin, Sevgi Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz, Selda Yılmaz, Taylan Tanay, Betül Vangölü Kozağaçlı, Güçlü Sevimli ve Gülvin Aydın hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının da istinaf mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

Aynı davada yargılanırken ‘adil yargılanma hakkı’ talebiyle ölüm orucu eylemi yapan ve 27 Ağustos 2020’de hayatını kaybeden Ebru Timtik hakkında dosyanın düşürülmesine karar verildi.

Yargılama sürecinde, davanın en önemli delilleri arasında yer alan ‘Hollanda/Belçika Belgeler’ adlı dijitallerin, FETÖ hükümlüsü eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tarafından emanete alındığı ortaya çıkmıştı. 1 Nisan 2004’te ele geçirildiği belirtilen dijitallerin içinden, henüz o tarihte gösterimde olmayan Spider Man, Kill Bill gibi filmler yer alıyor. Dijitallerin ele geçirilmesinden 17 ay sonra, 23 Kasım 2005’te değişikliler yapıldığı da dava dosyasına giren bilgiler arasındaydı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz