Hakkari Şapatan köyünde toplu işkence olayında yeni iddialar ortaya atıldı. Evde eşi ve 6 yaşındaki kızıyla gördüğü işkenceyi anlatan Necmettin Korkmaz, “Ellerim panzere bağlı muhtarın evine kadar sırt üstü sürüklediler” dedi. Eşi Kudret Korkmaz ise, evde bulunan para ve altınların operasyon sırasında polisler tarafından alındığını söyledi.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin Şapatan (Altınsu) köyünde, özel harekat polisi ve askerlerin 100’e yakın kişiye uyguladıkları toplu işkence olayında yeni detaylar ortaya çıktı. Evine düzenlenen operasyon sırasında eşi ve 6 yaşındaki kızı ile darp ve işkenceye maruz kalan Necmettin Korkmaz,yaşadıklarını anlattı.
‘KAPI PENCERE KIRILDI’
Vücudunda işkence izleri olan Korkmaz, o gece yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gece saat 01.00’e geliyordu. Ayak seslerini duyduktan sonra camlar kırıldı, kapıya koştum ama yetişemedim. Kapı kırıldı. Tekmeyle kırdılar. 4-5 kişi üzerime atladı. Başıma silah dayadılar, dipçikle vuruyorlardı. Sırtıma, başıma nereye denk geliyorsa tekme tokat… Bu olayda (çıkan çatışmada bir özel hareket polisin yaşamını yitirmesi) bizim parmağınızın olduğunu söylediler. ‘Siz yaptınız, şehidimizin kanı yerde kalmaz. Biz burada oldukça size huzur yok, size huzur vermeyeceğiz. Burada nasıl can verdiysek, can alacağız’ diyorlardı. Sonra beni dışarı çıkardılar, eşimin ağlama seslerini duydum. Sonra kışlık odunlarımız vardı. Odunla başıma, sırtıma vücudumun her yerine vuruyorlardı. Kafama silah dayayıp, ‘öldüreceğiz’ diyorlardı. Kızımı, eşimi hepimizi dövdüler.”
‘PANZERE BAĞLAYIP SÜRÜKLEDİLER’
İşkencenin yolda da devam ettiğini kaydeden Korkmaz, “Elimi panzere bağladılar. Köyün yukarı tarafında muhtarın evinin önüne kadar (tahmini 500 metre) sürüklediler. Ayağa kalkmak yasaktı. Her ayağa kalktığımda tekme, tokat yiyordum. Konuşmak, bağırmak, çığlık atmak yasaktı” dedi. Korkmaz kendisi gibi bütün köy halkının toplu halde sıra dayağından geçirildiğini söyledi.
‘İŞTE KONUKLARIMIZ GELDİ’
Emniyete beyaz sivil bir araçla götürüldüğünü, yol boyunca hakaret ve işkencenin devam ettiğini sözlerine ekleyen Korkmaz, “Emniyetin girişinde bizi bekleyenler vardı, ‘işte konuklarımız geldi’ dediler. Herkese sıra dayağı, bazı siviller dışarıdaki dayağı durdurdu. ‘Buradan çıkışınız yok’ diyorlardı.”
‘AZ DÖVMÜŞSÜNÜZ’
İşkence sonrası darp raporu vermeyen Dr. Elif Ç.’nin kendilerini görünce polise, “Gelin bunu az dövmüşsünüz, biraz daha dövün. Şehitlerimizin kanı yerde kalmaz. Biz kimseye rapor vermeyiz” dediğini belirten Korkmaz, son 3 yıldır benzer baskılarla karşılaştıklarını vurguladı.
“Bu kin, bu kavga bitmiyor” diye devam eden Korkmaz, “Buna yaşam denmez” diyerek hallerine çözüm bulunmasını istedi.
‘PARA VE ALTINLARI ALMIŞLAR’
Eşi Kudret Korkmaz da, ellerinin bağlanıp darp edildiğini, yere yatırılıp 3 kişinin ezdiğini anlattı. Evde tek sağlam eşyanın bırakılmadığını gösteren Korkmaz, baskın bittikten sonra eve girdiğinde ise, “Para ve altınları bulamadım. Hiçbir şey bırakmamışlar. Gözümün önünde paramı aldılar. Para ve altınlar sandığın içerisindeydiler. Sandığı kırıp hepsini alıp götürdüler. Alınan para ve altın için savcılığa suç duyurusunda bulunduk” diye belirtti. Korkmaz ailesinin 6 yaşındaki çocukları da gözü kapatıldığını, boğazı sıkıldığını ve duvara fırlatıldığını anlattı.
‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’
Korkmaz, kendisiyle birlikte işkence görenlerin önümüzdeki günlerde savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Dihaber


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz