Mor Çatı, Aile Bakanlığı’nın kendisini arayan erkeklere kadınların sığınakta kalıp kalmadığının bilgisini paylaştığını açıkladı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 9 Ağustos’ta yaptığı açıklamayla son üç yılda kendilerini 242 kişinin sevgilisinin, karısının, kızının ve/veya tanıdığı bir kadının nerede olduğunu, sığınakta kalıp kalmadığını, hangi kurumda kaldığını sormak için aradığını belirtti.
Telefon ve mail üzerinden veya bizzat dayanışma merkezine giderek kadınları arayanların çoğunluğunun söz konusu olan kadınlarla yakınlığı olan erkekler olduğunu vurgulayan Mor çatı, bunun haricinde polis, mahkeme, siyasi parti teşkilatlarından yetkililer, öğretmen, avukat gibi çeşitli kurum çalışanlarının da bu bilgiye erişmek isteyenler arasında olduğunu aktardı.

Aile Bakanlığı yönetmeliği ihlal ediyor

Türkiye’deki sığınakların çoğunun bağlı olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na (ASPB) yapılan başvurularda kadınların sığınağa gidip gitmediğine dair bilgi paylaşıldığını açıklayan Mor Çatı, kadının bir sığınakta olduğu ancak hangi sığınakta olduğunun söylenmediğini belirtti. ASPB’nin kendi sığınaklarında olmadığı bilgisi üzerine erkeklerin bilgi almak için tek bağımsız sığınak olan Mor Çatı’yı aradığını vurgulayan Mor Çatı, “Kimi durumlarda da ASPB çalışanları, kolluk kuvvetleri gibi kamu çalışanları ‘Mor Çatı’ya sorun’, ‘vakıf var; bir de oraya sorun’ diyerek Mor Çatı’ya yönlendirmektedir” dedi.
Sığınakların adres, telefon bilgileri ile sığınakta çalışan ve destek alan kişilerin bilgilerinin Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi Hakkında Yönetmelik gereğince gizli tutulması gerektiğine vurgu yapan Mor Çatı, “Bu bilgileri öğrenmeye çalışmak ve paylaşmak yönetmeliğin ihlali anlamına gelmektedir. Bilgileri paylaşılan kişilerin can güvenliği tehlikeye atılmaktadır” dedi.
Sendika.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz