Mereş merkezli 6 Şubat depreminden en çok etkilenen kentlerden olan Hatay’da deprem sonrası verdiği mücadele öne çıkan kadınlar, yerel yönetim seçimleri yaklaşırken de Samandağ’da muhtarlıklar için aday oluyor. Samandağ Dayanışma Evleri Platformu’ndan kadınların başlattığı kampanya ile Samandağ’da bulunan 42 mahalleden 6’sinde kadın adaylar belirlendi, çalışmalar ise devam ediyor.

Mağaracık Mahallesi muhtar adayı Nursel Çekiç erkek egemen siyasetin sonuçlarını depremde gördüklerini ve artık siyasete kadın bakışının getirilmesinin zamanı geldiğini belirterek kadınlara destek çıkılması çağrısında bulundu.

‘Kadınların özneleşen profili ortaya çıktı’

Depremle beraber yaşanan olumsuz koşullarda kadınların mücadele eden ve özneleşen profilinin ortaya çıktığını kaydeden Nursel, bütün gün çadır yaşamını organize etmeye çalışan kadınların aynı zamanda koordinasyon merkezine destek sunduğunu dile getirdi. Nursel, “Depremden en çok etkilenen il Hatay oldu. Kadınlar hayata dört kolla sarıldı. Madem yaşamın içinde bu kadar varlar neden farklı alanlarda da olmasınlar dedik” şeklinde ifade etti.

‘Kadın adayların karşısında çok engel var’

Samandağ’ın 42 mahallesinde de var olmayı hedeflediklerini ancak şu anda 6 kadının hazır olduğunu dile getiren Nursel, “Ne yazık ki toplumda kadınlar biraz geride duruyorlar, toplumsal baskılarla yüz yüzeler. Bu konuda onlara destekte bulunuyoruz. Kendi yaşadığım mahallede benim de karşılaştığım sorunlar çok fazla. Eli çok güçlü olan erkek bir adayla karşı karşıyayız ve etrafınızdaki herkes kaybedeceğinizi söylüyor. Siz kadınsınız nasıl yapacaksınız deniyor. Bütün bunlarla mücadele ediyoruz. Bütün bunlara cevap olabilmek bir sanat” ifadelerini kullandı.

‘Kadınların önünü açmak motive ediyor’

Bütün engellemelere karşı kadınları bir adım öteye taşımanın kendisini motive ettiğini belirten Nursel, “Özellikle kırsal alanda yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin dışında da yer alabileceklerini onlara anlatmak, onların da önünü açmaya çalışmak çok önemli. Kazanmasam da çok şey yapmış olacağım” dedi.

‘Deprem kadınların daha iyi yönettiğini gösterdi’

Muhtarlığın küçümsense de önemli bir yönetim birimi olduğununun depremde açığa çıktığını kaydeden Nursel, afet yönetiminde belediyeye tanınmayan imkanların görev olarak muhtarlığa verildiğini belirtti. Nursel, şunları belirtti: “Böylesi bir afette muhtarsınız ve yaşanan sorunları bir üst merciye söyleyecek konumdasınız. Sizin eksik duruşunuz koordine edemeyişiniz bütün bunların önünü tıkıyor. Bu süreçte kadınlar afet yönetiminde daha başarılı oldular. Bunu birebir gözlemledik. Çadır yaşamını organize ederken akşam da koordinasyon merkezinde daha fazla ne kadar ulaşabilirim diye derdine düştü. Kadınların daha iyi işler çıkarabileceğini düşünüyoruz.”

‘Siyasette kadın bakışı gerekiyor’

Bugüne dek yürütülen siyasetin erk bakış açısıyla, erkek hegemonyasıyla detayları düşünmeyen bir zihniyetle yürütüldüğünü ve artık siyasete kadın bakışının gerektiğini ifade eden Nursel, “Şu an karşımıza çıkan kadınlar bile eril. Bunu da gözlemliyoruz. Dolayısıyla toplumda ikinci planda duran toplumsal cinsiyet rolleriyle üzerine atfedilen dışında da bir şeyler yapabileceklerini hem kendileri kanıtlamış olacaklar, hem de siyasette temsiliyetleri de sağlanacak. Daha fazla temsiliyet alacak, bu da neden muhtarlık gibi en küçük birimden başlamış olmasın?” diye sordu.

‘Kadınlar dayanışma kültürünü geçmişten getiriyor’

Kadınların daha güçlü durduğunu, toplumu daha çok düşündüğünü belirten Nurten, “Kadınlar komşusu kötüyken siz iyi olamıyorsunuz. Kadınlar erkeklerden daha fazla faydalı olmak istiyor. Biz daha düşünceli duruyoruz onlara göre. Geçmişten beri bu şekilde devam etmiş biz de özümsemişiz” şeklinde konuştu.

‘Dur demenin zamanı geldi’

Muhtarlık çalışmasının kadınların bugüne dek kendilerine atfedilen ev içi görevlerin dışında da rol almasını sağlayacağını belirten Nursel, bu konuda siyaset uzmanlarından eğitim verilmesi gibi desteklere kadar kadınların önünü açmaya hazır olduklarını dile getirdi. Erk zihniyetin hakim olduğu yönetimlerde bir şeylerin değişmediğini söyleyen Nursel, “Bu gidişata bir dur demenin zamanı geldi. Deprem bölgesinde bu kadar sıkıntıyla karşı karşıya kaldığımızda devreye bizim girmemiz gerektiğini gördük. En üstten en altta kadar devletten 15 gün görevli yüzünü görmüyorsunuz. Mahallede kim öldü kaldı kim, dışarıda kaç kişi var araştırması yapılmadı. Kadın ise ulaşabildiği en ücra köşeye kadar katkı sağlamaya çalıştı” diye belirtti.

‘Gençler destekliyor’

Toplumda daha çok gençlerin kadınların muhtarlığına olumlu baktığını biraz daha orta yaş üzeri kesimin olumsuz söylemlerde bulunduğunu dile getiren Nursel, “Gençlerin ve kadınların önde duracağı bir çalışmayla bunun olabileceğini ve değişim yaratacaktır, hem kadınlar hem erkekler üzerinde. Ben adaylığımı söylediğimde ‘sen kadınsın yapamazsın’ diyen çok oldu. Eğer kazanıp yapığımı da görürlerse onlara da katkı sağlayacaktır, inanmalarını sağlayacaktır” şeklinde dile getirdi.

Kadınlar tabuları yıksın

Kadınların toplumsal baskılar nedeniyle geride durduğunu, adaylık konusunda ciddi desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Nursel, son olarak şu çağrıyı yaptı: “Her şeyden önce bunu bir yarış olarak görmüyoruz. Eşiniz yakınınız destekliyorsa başarıya varıyorsunuz. Bu tür çalışmalarda yer almak isteyenlere en azından yakın çevreleri destek olsun, kadınlar cesaretli olsunlar tabularını yıksınlar.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz