CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ‘Bakan’ın verdiği hesaba göre 1.7 milyon test kitinde yaklaşık 40 milyon TL’lik fazla ödeme çıkıyor’ dedi.

“9.8 TL’nin üzerinde hiçbir kit alınmamıştır” diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de “fiyat artırdı”. Bakan Koca, Bioeksen’den alınan test kitlerine ilişkin “Bu kiti yerlileştirmek istedik, bir firma yerlileştirdi. Bu firmadan bizim aldığımız rakam 32 TL” diye konuştu.  CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Bakan’ın verdiği hesaba göre 1.7 milyon test kitinde yaklaşık 40 milyon TL’lik fazla ödeme çıkıyor” dedi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine Emir’in Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’ye (USHAŞ) yönelik iddiaları gündeme geldi. Koronavirus tanısında kullanılan yerli PCR test kitinin USHAŞ tarafından mart ayında Sağlık Bakanlığı’na normal fiyatının yaklaşık 4-5 katı fazlasına satıldığını iddia eden Emir, bu iddiasını bütçe görüşmelerinde de dile getirdi. Sorularına bugüne kadar ısrarla yanıt verilmediğini belirten Emir, şunları söyledi:
“Biz dedik ki ‘USHAŞ test kitlerini kaç liradan aldı?’ ‘Niye Bioeksen firmasında ısrar ediyorsunuz, 12 firma var, niye bu ısrar?’ diye sorduk. ‘Kaç liradan aldınız?’ diye sorduk, siz ısrarla sizin aldığınız fiyatı söylediniz. Biz sizin aldığınız fiyatı biliyoruz. DMO (Devlet Malzeme Ofisi) ihale yaptı, adrese teslim ihale düzeltildi ve Bioeksen’den yine 9.8 TL’den alındı. Ama benim sorum şu: USHAŞ kaç liradan aldı? Bakanlığa kaç liradan verdi ve ek fiyat farkı faturası kesildi mi?”

USHAŞ’ın kendini anlattığı sayfa

‘Kamuda yeri yok ama ben yaptım’

ANKA’daki habere göre, Emir’in iddialarına yanıt veren Koca, şunları açıkladı:
“Bu kiti yerlileştirmek istedik, bir firma yerlileştirdi. Bu firmadan bizim aldığımız rakam 32 TL. Bu firmaların sayısı 12’ye çıktı ve bizim 32 TL aldığımız kiti, hepsini ihaleye soktuk fiyatı 9.8 TL’ye indirdik. 1.7 milyon kiti geriye dönük fatura keserek aldım. Kamu mantığında yeri yok, ben onu anlıyorum ama bunu yaptım diyorum.”

29 Temmuz’da farklı konuşmuştu

Koca, Emir’in iddialarına ilişkin 29 Temmuz günü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada ise “Sağlık Bakanlığı olarak altını çiziyorum, ilk günden itibaren yurtdışından Çin’den aldığımız 8.75 dolardan aldığımız kit 9.8 TL’nin üzerinde hiçbir kit alınmamıştır. Bu kadar net söylüyorum” demişti.

‘Sürekli kaçamak cevap verdi’

Aylardır yürüttükleri ısrarlı takibin ardından Bakan Koca’nın gerçekleri açıklamak zorunda kaldığını belirten Emir ise Bakan’ın itirafına yönelik şunları söyledi:
“İlk soru önergemizi 20 Mart günü vermiş ve neden ısrarla sadece bir firma ile anlaşma yapıldığını sormuştuk. Bakanlığın zarara uğratıldığına yönelik süreci 4 farklı soru önergesi ve 2 basın toplantısıyla gündeme getirdim. İlk gündeme getirdiğimiz zaman konuşmadınız, üstüne yattınız. Tüm bunlar olurken utandığınız için sustunuz. Takibimiz sonrasında siz de yolsuzluğu gördünüz. USHAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Şengül, Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Adil Mardinoğlu istifa ettirildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Başkanı Hakkı Gürsöz’ü görevden aldınız. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde görevden almalar, istifalar yaşandı. Bugün bu genel müdürleri niye görevden uzaklaştırdığınızı anlamış oluyoruz. Bize sürekli Temmuz ayında DMO’nun yaptığı ihale fiyatını söylediniz. Oysa, Mart ayında USHAŞ, aynı test kitini bakanlığa 9.8 TL yerine çok daha pahalıya satmıştı. Olayın üstünü kapatmaya çalışarak siyasi sorumluluktan kaçtınız, halen kaçıyorsunuz.”

’40 milyon ödeme çıkıyor’

“Biz bunu biliyorduk. Bize yakalanınca geriye dönük fiyat farkı faturası kestiler. Kitin fiyatı 9.8 TL ise, USHAŞ neden bakanlığı kazıklamak yoluna gitti?  Bakan’ın verdiği hesaba göre 1.7 milyon test kitinde yaklaşık 40 milyon TL’lik fazla ödeme çıkıyor. Bu işin peşine düşmesek üstüne yatacaklardı. USHAŞ, 32 TL’ye satışını yaptığı bu test kitini firmadan kaç TL’ye aldı, bu sorunun da yanıtlanmasını bekliyoruz.”