25.7 C
İstanbul
24 Temmuz Çarşamba, 2024
spot_img

RC Endüstri Ulaşım Araçları fabrikasında sendikalı işçilerin direnişi sürüyor

Sivas RC Endüstri Ulaşım Araçları AŞ fabrikasında kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı sendikaya üye olan 5 işçinin işten atılması üzerine başlayan eylemler 11. gününde devam ediyor.

Sivas’ta organize sanayi bölgesinde bulunan Sivas RC Endüstri Ulaşım Araçları AŞ fabrikasında kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı sendikaya üye olan 5 işçinin işten atılması üzerine başlayan eylemler devam ediyor. 11 gündür atılan işçilerin işe geri alınması için fabrikaya giriş, çıkışlarda ve yemek molalarında alkışlı eylem yapan Nakliyat-İş üyesi işçiler, sendikalı olmanın suç olmadığını söyledi.

DİSK/Nakliyat-İş’e üye olan RC Endüstri Ulaşım Araçları AŞ fabrikasında çalışan işçiler, örgütlendikleri sendika yetki alacakken sendika üyesi arkadaşlarının işten atılmasına tepki gösterdi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal, “Nakliyat-İş Sendikası olarak işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz, Sivaslılardan destek istiyoruz” diye konuştu.

“Sendikal çalışmalar oldu ardından bu gelişmelerin yaşandı”

Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal, “Sendika davası yüzünden 5 arkadaşımız tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Ardından işveren tarafından yüz kızartıcı suçlar kapsamında işten çıkarılışları yapıldı. Bizler bu haksızlığa hayır diyoruz. Her şey arkadaşlarımızın sendika üyesi olmasıyla başladı. Bu haksızlık son verilene kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

İşçilerin işlerinde başarılı olduğunu, iş konusunda, iş disiplininde sorunları olmayan işçiler olduğunu ama ne zaman ki sendikal çalışmalar oldu ardından bu gelişmelerin yaşandığına dikkat çekildi.

“İşçiler daha iyi çalışma ve ücret koşulları için örgütlendi”

Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal sözlerine şöyle devam etti: “DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası olarak RC Endüstri Ulaşım Araçları A.Ş. Fabrikası’nda sendikal örgütlenmemizi tamamlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 1 Mart itibariyle yetki başvurusunda bulunduk. Çoğunluk tespitimiz geldikten sonra işveren, buradaki sendikal örgütlenmeyi duyduğunda 5 arkadaşımızı işten attı. RC Endüstri Ulaşım Araçları A.Ş.’nin Hendek ve Sivas’ta iki ayrı fabrikası var. Yaklaşık 450 civarında işçi yıllardır sendikasız, güvencesiz, iş güvenliği kurallarının yeterince uygulanmadığı ve düşük ücrete çalıştırıldığı koşullarda artık sendikalı, güvenceli, daha iyi bir ücret, daha iyi çalışma koşulları için Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlendiler. Sivas’taki fabrika önündeki direnişimiz devam ediyor.

“Arkadaşlarımız kararlı bir duruş sergiliyorlar”

İşverenler haksız, hukuksuz, yasa tanımaz tavırlar sergiliyorlar. Ayrıca işveren vekilleri, içeride çalışan arkadaşlarımızı sendikadan istifa ettirmeye yönelik her türlü yalan, yanlış söylemlerde, baskı ve tehditlerde bulunuyorlar. Buna rağmen arkadaşlarımız kararlı bir duruş sergiliyorlar. Sendikadan istifa etmeyeceklerini, anayasal haklarına sahip çıktıklarını belirtiyor, işten atılan arkadaşlarının geri alınmaları ve sendikal haklarına saygı gösterilmesine yönelik taleplerini iletiyorlar. Nakliyat-İş Sendikası olarak işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz, direnişimizi kararlılıkta devam ettiriyoruz. İşveren bir an önce işten atılan arkadaşlarımızı geri almalıdır.”

Son Haberler

ÇOK OKUNANLAR

KALDIRAÇ DERGİSİ'NİN TEMMUZ SAYISI ÇIKTIspot_img
İŞÇİ GAZETESİ'NİN 218. SAYISI ÇIKTI!spot_img

Bizi takip edebilirsiniz

369BeğenenlerBeğen
851TakipçilerTakip Et
14,108TakipçilerTakip Et
1,700AboneAbone Ol