Tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın meslektaşları/ Arkadaşları, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde Erzincan’da bulunan İliç Madeninde yaşanan felakete ilişkin, yapmak istedikleri açıklama polis tarafından engellendi. Bütün engellemelere rağmen avukatlar, polis ablukası altında açıklama gerçekleştirerek, “İliç madeni kapatılsın, iş cinayetleri son bulsun” dedi.

Avukatların “İliç Madeni Kapatılsın, iş cinayetleri ve çevre katliamı son bulsun ve Can Atalay Meclisteki yerini alsın” şiarıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde gerçekleştirmek istedikleri Adalet nöbeti polis tarafından engellendi.

Adliyenin C Kapı girişi önündeki merdivenlerde açıklama yapmak isteyen avukatlar, polis engeliyle karşılaştı. Açıklama yapmalarına izin verilmeyen avukatlar oturma eylemi gerçekleştirdi.

Bu sırada avukatların basın açıklamasını görüntülemek isteyen basın emekçileri engellenerek meydana sürüldü.

Metarulji Mühendisi Cemalettin Küçük’ün yaptığı konuşma sırasında polis gazetecileri engelledi. Bir süre demir kapının ardında tutulan basın, daha sonra açıklama yapılan alana alındı. Ayrıca adliye önünde açıklama yapan avukatlara polis yapılan açıklamanın suç olduğunu tek tek avukatların tespit edileceği ve suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

“Sorumlular yargılansın”

Burada açıklama yapan avukat Kemal Aytaç şunları söyledi: “İliç’te bir katliam yaşandı. Orada işçiler öldürüldü. Niye öldürüldü? Çünkü çevre örgütleri, bilim insanları tarafından defalarca uyarıldı. ‘Yaptığınız tehlikeli, insanları öldürür, çevreyi doğayı tahrip eder. Bunun önüne geçemezsiniz. Oradan bir avuç altın alacağız derken bütün memleketi, topraklarımızı, ülkemizi mahvedersiniz’ diye binlerce kez uyarıldı. Ama peki bu niye devam etti, çok açık… Aç gözlü sermaye kar edecek, altını çıkaracak, onlar büyüyecek, halk, insanlar, köylüler, topraklar mahvolmuş umurlarında bile değil.

Ve 9 tane insanımız orada öldü. Buna rağmen hala bu ülkede siyanürlü havuzlar, siyanürlü altın aramacılığı devam ediyor. Bir taraftan topraklarımız zehirleniyor. Bir taraftan insanlarımız ölüyor. Bütün bunlar ne için bir avuç bir avuç yabancı sermaye ve Türkiye’deki işbirlikçilerinin kâr etmeleri için cephelerini doldurmaları için.”

ÇEHAV’dan avukat Özgür Ceylan Aytaç, bütün sorumluların yargılanması gerektiğine dikkat çekti.

Aytaç, “Bu ÇED raporu altında imzaları olan bakanından idarecisine, mahkemesinden bu raporlarına ilişkin olarak aleyhte karar veren hakimlerine kadar, maden işletme müdürlüğündeki denetim görevlerini yapmayan tüm memurların şirket sahipleriyle beraber onların da asli fail olarak yargılanmasından başka bir çare yoktur” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz