Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi, fabrikalarda Filistin halkıyla dayanışma eylemleri düzenledi. Pek çok fabrikada vardiya değişimlerinde gerçekleştirilen eylemlerde “Katil İsrail’in Filistin’den defol”, “Filistin halkı yalnız değildir” ve “Katil ABD Ortadoğu’dan defol sloganları atıldı.

“Gazze’de yaklaşık 8 aydır bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Tüm dünyanın gözleri önünde Filistin halkı katlediliyor. Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerin desteğini arkasına alan İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye ve Filistin’deki diğer yerleşimlere saldırıyor” denilen açıklamalarda, “Gözü dönmüş İsrail hükümeti aylardır her yeni gün, bir başka sivil hedefe bomba yağdırıyor. Hastaneler, okullar, evler ve mülteci kamplarını saldırılarının hedefi yapan İsrail, uluslararası hukuku tanımadığı gibi insanlıktan çıktığını da gösteriyor. Saldırıların başından bu yana Filistin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bini geçmiştir. Yaşamını yitirenlerin 15 binden fazlası çocuk, 10 binden fazlası kadındır. Yaralananların sayısı 82 bini aşmıştır. Filistin hükümeti, 3 bin 500’den fazla çocuğun açlık tehlikesiyle baş başa olduğunu bildirmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“İnsanlık ve dayanışma bombalardan güçlüdür”

petrol-iş gebze şubesi örgütlü olduğu fabrikalarda filistin'e destek eylemi gerçekleştirdi
Fotoğraf: Petrol-İş Gebze Şube

“Kapitalizm ve emperyalist ülkeler açısından insan hayatının hiçbir önemi yoktur. Savaş ve çatışmalar, patronların kasalarını dolduruyorsa; insan hakları ve demokrasi kâğıt üzerinde kalabilir. 21. yüzyılda Filistin’de yaşanan katliamın aylar geçmesine rağmen durdurulamamasının tek nedeni budur” denilen açıklamalarda, “Tüm dünyaya soruyoruz: İsrail’in insanlık dışı saldırılarının durdurulması için daha kaç çocuk ölecek? Bugüne kadar İsrail’e sert mesaj vermekten ve yaptırım uygulamaktan çekinen ülkeler şimdi timsah gözyaşları döküyor. Göstermelik yaptırımlarla, dostlar alışverişte görsün misali tepkilerle akan kanın durmayacağı açıktır. İsrail, siyasi, askeri ve ticari olarak izole edilmelidir. İsrail ile tüm ticari ilişkilere son verilmelidir. Fakat her fırsatta Batılı devletleri İsrail’e verdikleri destek için suçlayan AKP hükümeti ise Türkiye’den İsrail’e yapılan ihracata uzun süre izin verdi. Gazze’de çocuklar ölürken İsrail’in limanlarına Türkiye’den giden gemiler demir-çelik ürünleri, çimento ve mühimmat boşaltıyordu. Hükümet Filistin’den önce patronların kârını ve kasasını düşündüğünden İsrail’e yapılan ihracatı ancak 8 ay sonra durdurabildi. İsrail’e ihracatın durdurulması kararı, istisnasız uygulanmalıdır. Şirketlerin farklı yollarla ve üçüncü ülkeler kanalıyla bu kısıtlamayı delmesine asla müsaade edilmemelidir. Tüm dünyada demokrasi ve özgürlük havarisi kesilenler, yıllardır Filistin’de yaşanan vahşete göz yumdular. Biz emekçiler ise Filistinli kardeşlerimizin hep yanında olduk. İşçi sınıfı yaşamdan ve barıştan yanadır. İnsanlık ve dayanışma, bombalardan güçlüdür” denildi.

“Bugün İsrail saldırılarında Gazze’de, Refah’ta kaybettiğimiz Filistinli kardeşlerimizin yasını tutuyor, İsrail’e ve işbirlikçilerine öfkemizi haykırıyoruz” denilen açıklamalarda, “Filistin halkının işgale karşı verdiği yaşam mücadelesini her koşulda destekliyoruz. Filistin’de saldırılar durmalı, İsrail işgal ettiği Filistin topraklarından derhal çekilmelidir” ifadeleri kullanıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz