Özgür Üniversite Hareketi’nden öğrenciler yaşanan katliam, soykırımları gördüklerini, seyirci kalmayacaklarını ve Filistin’le dayanışmayı büyütmek için, aynı zamanda Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam ediliş tarihi olan 6 Mayıs’ta “Üç Fidanı” anmak için Siyonist İsrail’i koruyan Kürecik üssüne yürüdü.

Öğrenciler “tarihimizden aldığımız güçle emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı direnen halkların mücadelesini yükseltiyoruz!” çağrısı ve “İsrail’i koruyan Kürecik NATO üssü kapatılsın” pankartıyla üsse yürüdü.

Özgür Üniversite Hareketi öğrencileri “Yusuf, Hüseyin, Deniz. Sürüyor, sürecek mücadelemiz” ve “Katil İsrail, Filistin’den defol” sloganlarıyla ve Üç Fidan’ın resimleriyle yürüdü. Amerika’daki Filistin eylemlerinde ve 1 Mayıs günü Saraçhane’de barikatlarda direnişin simgesi haline gelen damacana ve kefiyeler öğrenciler tarafından taşındı. Yürüyüşte “Emperyalistler, işbirlikçiler 6 Filo’yu unutmayın” ve “NATO’dan çıkılsın, emperyalist üsler kapatılsın” dövizleri açıldı.

Öğrenciler basın açıklamasını, yürüyüşün Kürecik üssüne giden yolun demir bariyer ve jandarmalar tarafından kesilmesi üzerine burada gerçekleştirdi.

“Onlar mutlak yenilecek. Biz kazanacağız”

Açıklamada kısaca öğrenciler şu değerlendirmelerde bulundu: “Yusufların, Hüseyinlerin asıldığı bugün, özgürlük mücadelesini büyütenlerin günü. Bizler, Filistinle dayanışmayı 68 kuşağından, Denizlerden öğrendik. Bugün de Denizlerin, Hüseyinlerin, Yusufların mücadelesini büyütmeye Kürecik’e geldik. Onların savaş uçakları, füzeleri var. Bir de işçiler, emekçiler var ki; o tankları, tüfekleri üreten, yaratan ve isyan ettiğinde her şeyden güçlü olan, gençler, kadınlar, öğrenciler var; düşünen, güvenen, israil’e gemilerle silah gönderen emperyalistler var. Evet, bir de o limanlarda gemileri zapt eden işçiler var. Onlar halkları katletmek için savaşıyorsa, bir de barış için savaşanlar var ve bizler bu savaşa son verebilecek tek gücüz. Onlar mutlak yenilecek. Biz kazanacağız.”

Öğrenciler 5 Mayıs günü İstanbul, Ankara ve İzmir’den kalkan otobüslerle Kürecik’e yola çıkmıştı.

Resim


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz