İnsanca çalışma ve yaşama talebiyle BİRTEK-SEN’e üye olduktan sonra işten atılan Özak Tekstil işçilerinin mücadelesi 68 gündür sürüyor. Direnişin 67. gününde BİRTEK-SEN ve Özak Tekstil yönetimi arasında ilk defa gerçekleşen görüşme 5 saat sürdü.

İşçiler, direnişin sürdüğü Zeytinburnu’ndaki Özak Holding önünde toplantıda konuşulanlar ve sürecin nasıl ilerleyeceğine dair açıklama yaptı. İşçiler adına basın açıklamasını BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, 67 gün sonra ilk defa bir görüşme olduğunu söyleyerek, bunun önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Türkmen, “Sonuçları bakımından olumlu değerlendirebileceğimiz birkaç nokta var. Bunlardan biri sendikanın muhatap alınması bunun devam etmesini istiyoruz. Ayrıca işçilerin işe iade edilmesi noktasında uzlaşmaya yakın durumda oldukları mesajı verdiler. Ancak işçilerin işe geri alınması için patron tarafı siparişlerin artması önkoşulunu sundu. Bugün siparişlerin durmasının, üretimin büyük ölçüde durmasının nedeni Özak Tekstil’de işçilerin uğradığı haksızlık, ağır çalışma koşulları ve sendika seçme özgürlüklerinin engellenmesidir. Önce sipariş gelsin işler artsın işçileri öyle alacağız tutumunu kabul etmiyoruz” dedi.

“BİRTEK-SEN ile protokol yapılsın”

Türkmen, Özak patronuyla gerçekleştirdikleri görüşmede tazminatını alamamış az sayıda işçinin de tazminatının verilmesi noktasında anlaşmaya varıldığını söyledi. Türkmen, uzlaşma sağlayamadıkları taleplerden, “Sendika seçme özgürlükleri engellenerek işten atılan işçiler 68 gündür eylemdeler. İşçiler grevde geçirdikleri süre boyunca hiçbir ücret alamadılar, borçlandılar. Biz grevde geçen günlerin ücretlerinin ödenmesini istiyoruz fakat patron tarafı bu noktada geri adım atmadı. Ayrıca işçiler hiçbir şey olamamış gibi işe dönüp çalışamazlar. Patronun iki ayı aşkın süredir aldığı tutum nedeniyle güvensizlik içerisindeler, işçiler işe alınırken üyesi oldukları BİRTEK-SEN ile protokol imzalanmasını talep ettik. İşçilerin örgütlenme haklarına sendika seçmelerine engel olmayacaklarını söylediler ancak sözlü beyanın ötesinde biz işçilerin örgütlü olduğu BİRTEK-SEN işçilerin haklarını güvence altına alacak protokol imzalanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Eylemlerin dozu artarak devam edecek”

Türkmen, Özak patronuyla görüşmelerin süreceğini talepleri karşılanana dek eylemlerinin dozunun artarak devam edeceğini söyledi. 3 Şubat Cumartesi günü Özak Tekstil’in üretim yaptığı markalar önünde Türkiye ve dünya çapında eylemler yapacaklarını ifade etti. Özak Tekstil’in İstanbul ve Malatya’daki fabrikalarının üretim yaptığı markaların önlerine de bu eylemleri taşıyacaklarını Levi’s ve Zara’ya yurtdışında dava açacaklarını dile getirdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz