SES Genel Merkezi Eş Başkanı M.Sıddık Akın, Genel Sekreter Ferit Ceylan, Genel Örgütlenme Sekreteri Eylem Kaya Eroğlu, Eğitim Sen Düzce ve Bolu Sube Temsilcileri, SES Bolu Şube ve Sakarya Temsilcileri, SOL Parti, EMEP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Çiftçi Sen Akçakoca Temsilcisi, Tum Emeklilerin Sendikası Bolu, Düzce ve Akçakoca Temsilcileri, Bolu, Düzce, Sakarya ve Akçakoca Tüm Emekli Sen temsilcileri katılımı ile Düzce’de depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen ve tahliye edilmesi bildirilen Akçakoca Devlet Hastanesi’nin faaliyetlerine devam etmesine yönelik basın açıklaması yapıldı.

6 Şubat 2023’te Maraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde depreme dayanıklı olmadığı bilimsel raporla kanıtlanan ve boşaltılması talep edilen İskenderun Devlet Hastanesi eski binasının boşaltılmaması nedeni ile depremde en fazla can kaybının yaşandığı kamu binası oldu.

Aynı akıbetin Akçakoca Devlet Hastanesinde de yaşanmasını istemeyen sağlık emekçileri, SES’in çabaları sonucunda yapılan incelemelerde Akçakoca Devlet Hastanesinin 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası zarar gördüğü ve bunun üzerine yapılan incelemede hastane binasının depreme dayanıklı olmadığı ve tahliye edilmesi gerektiğinin ifade edildiğini aktardı.

Yapılan başvurulardan sonra Akçakoca Devlet Hastanesi hakkında onarılmasının imkansız olup, yeni bina yapım kararı alınsa da bu karar hala yerine getirilmedi. İhale süreci yeni tamamlanmış inşaat yeni başlamıştır. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünün 28 Şubat 2023 tarihli yazısı ile Düzce Valiliğinden biran önce Akçakoca Devlet Hastanesinin tahliye edilmesi bildirilmiş ancak bugüne değin hastane faaliyetlerine devam etti.

Basın açıklamasında öne çıkanlar şu şekilde:

“Emekçilerin ve hastaların can güvenliğini sağlayın”

Şaka yapmıyoruz. Bu anlattığımız olay gerçektir. Bizzat Sağlık Bakanlığının yıkım kararının gereğini yapın yazısına rağmen Düzce Valiliği, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Akçakoca Devlet Hastanesi Başhekimliği neyi bekliyor? Olası bir depremde bu binadan cenazelerimizin çıkmasını mı bekliyorlar? Bu kadar bilimsellikten uzak ve her türlü iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almaktan bihaber yönetimlere sesleniyoruz. Bir an önce Akçakoca Devlet Hastanesini boşaltın bu hastanede görev yapan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ve hastaların can güvenliğini sağlayın. Yeni temeli atılan hastane binası hazır oluncaya kadar yerinde geçici olarak sahra hastanesi kurulmalı ve halkımızın sağlık hizmetine erişimi ve sağlık emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. En kısa zamanda yapılmakta olan hastane binası hizmete sunulmalıdır.

Bu konuda Sendikamız; 23 Kasım 2022 Düzce Depremi sonrası, 30 Kasım 2022 den bu güne kadar iki kez basın açıklaması, İl Sağlık Müdürlüğü ile en az 3-4 defa yazışma ile tahliye edilmesi talebini dile getirdik. Akçakoca, Düzce ve Ülke Kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık. Birkaç gün sonra 6 Şubatta 13 İli etkileyen 11 İlde 50 Bin üzerinde hayatını kaybedenlerin olduğu Kahramanmaraş merkezli, 20 Şubatta Hatay merkezli depremlerde, yaşanan bu can kayıplarından 448 canın Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçisi olduğunu bir kez daha Kamuoyu dikkatine sunmak istiyoruz.

“Gerekli her türlü girişimde bulunacağız”

1999 Depremlerinde ihmal ve görevi kötüye kullanmanın yaşandığı Düzce Ömür Hastanesinde, yine Aydınpınar Caddesindeki Özel Sağlık Merkezi ve diğer Sağlık Kurumlarında kaybettiğimiz Sağlık Emekçilerimizi unutmadık. Aynı acıları Akçakoca da, Düzce de veya Ülkemizin başka bir köşesinde tekrar yaşamak istemiyoruz. Yine yasalarımızda emirlere uymamanın suç olduğunu tüm yönetim kademelerine bir kez daha hatırlatıyoruz.

SES olarak sürecin yakından takipçisi olacağımızı, arkadaşlarımız ile hastalarımızın can güvenliğini sağlama konusunda hastanenin tahliyesi ve yıkımı gerçekleştirmeyenler hakkında, gerekli her türlü girişimde bulunacağımızı belirtmek istiyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz