Urfa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Özak Tekstil’de çalışan işçiler, verilmeyen hakları ve sendika seçme özgürlüklerinin engellenmesine karşı İstanbul’daki Özak Holding önünde eyleme başladı.

Direnişlerini İstanbul’a taşıyan Özak Tekstil işçileri ,Özak Holding’in İstanbul’daki ofisi önüne çadır kurdu. Günün erken saatinde çadırı kuran ve beklemeye başlayan işçiler, “Haklarımız verilinceye kadar mücadelemiz devam edecek, bu çadır burada kalacak” dedi.

“Emek demokrasi güçleri gücümüze güç katacak”

İstanbul’daki işçilerin, emekçilerin, emek ve demokrasi güçlerinin desteğinin öneminden bahseden Özak Tekstil işçisi Funda Bakış, “Dayanışmayla bu mücadeleyi kazanacağımızı düşünüyorum. Eylemlerimizi İstanbul’a taşımamızın en büyük amacı orada yaşadığımız haksızlıkları burada yaşamayacağımızı düşünmemizdir. Emek ve demokrasi güçlerinin burada gücümüzde güç katacağını düşünüyorum. Bugün direnişimizin 59. Günündeyiz, direne direne kazanacağız” dedi.

“Haklarımız verilsin”

Özak Tekstil işçisi Murat Yıldız ise, “Özak Holding önündeki ilk çadır günümüz. Bir an önce anlaşma sağlanmasını, haklarımızın verilmesini istiyoruz. Burada hava soğuk olduğundan semaver ateşinde ısınmak istedik buna dahi izin vermediler. Dumanın rahatsızlık vereceğini söylemişler. Ateşimizi bile yakamadık. Sendikanın tanınmasını, işten çıkarılan işçilerin geri alınmasını istiyoruz. Dışarıda geçen günlerimizin ücretinin ödenmesini istiyoruz. Burada yalnız olmadığımızı gösterirlerse daha kalabalık olursak kazanabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

İşçilerin ateş yakmasına izin vermeyen polis ekipleri uzun görüşmeler sonucu ısınmak için ateş yakılamayacağını ancak semaver ateşi yakabileceklerini söyledi. İşçilerin holding önündeki bekleyişi sürüyor.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz