Antalya Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda kalan Derya Polat, politik bir öğrenci olduğu, kadın ve gençlik eylemlerine katıldığı için yurt müdürünün odasında istihbarat elemanları tarafından tehdit edildi. Söz konusu kişiler sistematik şekilde attıkları mesajla Polat’ı taciz etti, kardeşi Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Kalender Polat’ın durumuna düşürmekle tehdit etti.

SGDF’li Kalender Polat da tutsak olduğu Silivri Kapalı Hapishanesi’nde, kendilerini istihbarat diye tanıtan kişilerce tehdit edilmiş, ajanlık dayatmasına maruz kalmıştı.

Yurt müdürünün odasında tanımadığı kişilerle yalnız bırakıldı

4 Ocak 2024 tarihinde öğlen saatlerinde Antalya Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu’nda kalan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Derya Polat, yurt yönetimi tarafından iki kere aranarak acil yurt müdürünün odasına gitmesi gerektiği belirtildi. Polat müdürün odasına girdiğinde, müdür odadan çıktı ve tanımadığı iki kişi ile yalnız kaldı.

“Başka şartlar altında alırdık, insanlık yaptık” tehdidi

Kişilerden biri SGDF’li Kalender Polat’ın nasıl olduğunu sordu. Bunun üzerine tepki gösteren Derya Polat, kendisine bir açıklama yapılmasını istedi. Derya Polat, “Nereden geldiğimizi merak etme, öğreneceksin” cevabıyla üstü kapalı bir şekilde tehdit edildi. İki kişi bir gün önce dişini çektirmesi, dişçide kaldığı süre gibi günlük hayatına ilişkin detaylar verilen Polat’a, “HDP sularında mı geziyorsun? Diyarbakır’a neden gittin” sorusu yöneltildi, yanıtsız kalınca “Halay çekmeye sanırım. Bu bile seni almamız için yeterli bir unsur. Biz seninle başka şartlar altında konuşurduk ancak buraya gelerek insanlık yaptık” dedi.

“Kimseyle konuşma”

Polat’ı tutsaklıkla tehdit eden kişiler, Derya Polat’a son olarak “Burada geçenleri bir yerde konuşursan 10 dakika sonra kulağımıza gelir. O zaman görüşme farklı olacak” dedi.

Yurttan atılacağı iletildi

Açık ve üstü kapalı tehditlerinden ardından 6 Ocak’ta Derya Polat’a, sabaha karşı 04.07’de özel numaradan aranarak “Uyudun mu? Daha yeni uzandın, henüz uyumamışsındır” diyerek takip edildiği belirtildi. Derya Polat’a taciz mesajları ve aramaları daha sonra sistematik olarak devam etti. Ailesi depremzede olan ve annesi vefat eden Derya Polat’a, yurt müdürünün odasında gerçekleştirilen görüşme gerekçe gösterilerek yakın zamanda yurttan çıkartılacağı da iletildi.

DEM Parti milletvekili Çiçek Otlu’dan soru önergesi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Derya Polat’a yönelik sistematik taciz ve tehdit edilmesi ile yurttan atılma tehlikesini Meclis gündemine taşıdı. Derya Polat’ın yaşadığı durumun acilen araştırılmasını ve sorumluların açığa çıkarılmasını isteyen Otlu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın derhal yanıtlaması üzerine kendisine şu soruları yöneltti:

  • “4 Ocak 2024 tarihinde Derya Polat’ın yurt müdürünün odasına çağrıldığı ve müdürün odasına iki kişi ile yalnız bırakıldığı iddiası araştırılacak mıdır?
  • Derya Polat’ı sorgulayan, tehdit eden, özel hayatını takip altına alan bu kişiler kimdir? Kimler tarafından görevlendirilmişlerdir? Derya Polat’ı takip etme, tehdit etme ve taciz mesajları göndermedeki amaçları araştırılarak açığa çıkarılacak mıdır?
  • Derya Polat’ın yasal siyasi parti sempatizanı olması ve yasalarla güvence altına alınmış basın açıklaması vs. gibi demokratik eylemlere katılması suç olarak mı değerlendirilmektedir?
  • Derya Polat’ın anayasada tanımlanan eğitim hakkını, özel hayatın gizliliği ve korunması hakkını gasp ederek mağduriyetine sebep olan bu kişiler ve buna zemin sunarak ortak olan Elmalılı Hamdi Yazır KYK Yurdu müdürü hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
  • Derya Polat’ın yurt müdürünün odasında görüştüğü kişilerin, ‘Burada geçenleri bir yerde konuşursan 10 dakika sonra kulağımıza gelir. O zaman görüşme farklı olacak’ dediği iddia edilmektedir. Yaşadığı bu durum karşısında hak arama mücadelesine giren Derya Polat’ın yaşam hakkı başta olmak üzere haklarını korumak için bir girişiminiz olacak mıdır?
  • Bakanlığınıza bağlı olan Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarının görev yaptıkları kentlerde özellikle muhaliflere yönelik hiçbir gerekçesi ve hukuki dayanağı olmayan bu tür tacizler ve tehditlerle adı sıklıkla anılmaktadır. Bu tür iddiaların araştırılmasına ve açığa çıkarılmasına dönük bir çalışmanız var mıdır?
  • Üniversite öğrencilerine yönelik tehdit, şantaj iddiası ile bakanlığınıza yapılan başvuru sayısı kaçtır? Bu eylemler nedeniyle soruşturma açılmış personeliniz var mıdır?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz