Fotoğraf: Serpil Ünal

Zeytinburnu Marmaray Durağı’nda bir araya gelen Özak Tekstil işçileri, çok sayıda sendika, emek örgütü ve siyasi partiler ile birlikte, İstanbul’da bulunan Özak Holding binası önüne yürüdü.

Özak Tekstil işçilerinin sendika seçme özgürlüğü başta olmak üzere fabrikadaki çalışma koşullarına ve baskıya karşı başlattıkları direniş sürüyor.


Özak Holding binası önünde basın açıklaması yapan işçiler şunları söyledi:

“Dövüşen, yenilmeyen Özak Tekstil işçileriyiz”

“Biz, iki aydır, sarı sendikayla, patronla, valiyle, jandarmayla, müftüyle, yargıyla cebelleşen; karşısına devletin bütün güçleri çıkarılan ama onuruyla dövüşen, yenilmeyen Özak Tekstil işçileriyiz.

“Direnişimiz sayesinde çalışma koşulları iyileştirildi”

Sendikamızla, örgütlü, birleşerek mücadele ettiğimizde neleri başarabileceğimizi gördük. Sadece biz değil, Urfa’da pek çok fabrikada bizim direnişinin sayesinde işçilerin çalışma koşullarında iyileştirme yapıldı.

“Bizden korkuyorlardı; çünkü birleştik”

Bizden korkuyorlardı, çünkü birleştik, gücümüzü onlara gösterdik. Ama artık daha fazla korksunlar. Biz iki ay önceki Özak Tekstil işçisi değiliz. Biz karşımızda kimlerin olduğunu, yanımızda kimlerin olduğunu iki ay içinde çok iyi öğrendik. Birleştiğimizde neleri başarabileceğimizi, işçiler olarak nasıl kazanabileceğimizi iki ay içinde çok iyi öğrendik. Artık kime karşı, nasıl mücadele etmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Öğrendiklerimizi de bıkmadan, usanmadan işçi kardeşlerimize anlatacağız.

Direniş Özak Holding önünde

Urfa’da verdiğimiz mücadeleyi şimdi İstanbul’a taşıdık. Direnişimizi burada, Özak holdingin önünde sürdüreceğiz. Bu binanın her tuğlasında bizim emeğimiz var. Bu zenginliğin karşılığında istediğimiz insan gibi yaşamak. İşimize geri dönmek, insan muamelesi görmek. Taleplerimizi Özak patronu kabul etmezse, sendika seçme özgürlüğümüzü tanımazlarsa, buraya kurulduk, gitmiyoruz.

“Eğer adım atmazsanız…”

Özak patronunun bu suçlarında sorumluluğu olan, buna göz yuman markalara da sesleniyoruz. Artık Urfa’da değiliz, Türkiye’nin kalbinde, İstanbul’dayız. Eğer adım atmazsanız her mağazanızın önünü eylem alanına çevireceğiz.

Biz yarattığımız onca zenginliğin karşılığında bize saygı gösterilsin istiyoruz. Biz kazanacağız, karşımızda olan kim varsa hep birlikte kaybedeceksiniz.”

Açıklama sonrası BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen açıklamada bulunarak “İşsizliğe ve yoksulluğa mahkum edilen bölge halkına şimdi de ucuz köle düzeni dayatılıyor.” dedi.

Basın açıklamasına İBB önündeki direnişini sürdüren Tülay Çal’da destek vererek, değerlendirmelerde bulundu:

Son gelişmeler

Arabulucu görüşmesi sonrası BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendika yöneticileri ve direnişteki işçilerle toplantı yapmıştı. Toplantı sonrası Türkmen arabuluculuk görüşmesinde patronun kıdem, ihbar ve senelik izin gibi tazminatların ödenmesini, işe iade talepleri kabul edilmeyen işçilerin ise dışarıda geçen günlerinin ücretinin ödenmesini önerdiğini, kendilerine açılan “yasa dışı” grev davasından vazgeçilmesini istediğini, patronun da bu talebi kabul etmediğini belirtmişti.

İşçilerle ve sendika yöneticileriyle yapılan toplantı sonrası Özak işçileri “Madem Urfa’da bizi organizeye bile sokmuyorlar, bu kadar yasak, engel, saldırı var biz de bu direnişi Özak Tekstil merkezine önüne taşımaya karar verdik. Direnişçi işçiler içerisinden 10 tane gönüllü işçi ile birlikte önümüzdeki haftadan itibaren direnişi İstanbul’da bulunan Özak Holding önüne taşıyacağız” kararını almışlardı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz