Özak Tekstil işçileriyle dayanışmak için İstanbul İkitelli’de bulunan Özak fabrikası önünde bir araya gelen sendikaların basın açıklamasına Öz İplik İş temsilcileri engel olmaya çalıştı. Fabrika önünde yüksek sesle müzik açıp megafonla anons geçen Öz İplik İş temsilcileri, dayanışma göstermek için fabrika önüne gelen sendikacıları “vatan haini” diyerek prove etmeye çalıştı.

Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Özak Tekstil’de çalışan işçiler, Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Öz İplik İş Sendikası’ndan istifa edip Birleşik Tekstil, Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİRTEK-SEN) üye olmalarının ardından türlü hukuksuzluklara maruz kaldı.

Sendika değiştiren bir kadın işçinin işten atılması ve fabrikadaki baskı ve tehditlere karşı insanca çalışma koşulları için işçilerin başlattıkları eylem, 19. gününde devam ederken, dayanışma eylemleri de sürüyor.

Dev Yapı İş, Dev Turizm İş, DGD-Sen, İşçi Emekçi Birliği, İnsaat İş ve Limter İş sendikaları, Özak Tekstil’in İstanbul İkitelli’de bulunan fabrikasının önünde Özak işçileri ile dayanışmak üzere basın açıklaması yapmak için bir araya geldi. Öz İplik İş temsilcileri ise sendikalar fabrika önüne gelmeden alana konuşlanarak basın açıklaması yapmalarını engellemek için megafonla müzik açıp, slogan atarak sendikaları bastırmaya çalıştı.

Uzun süre Öz İplik İş temsilcilerinin susmasını bekleyen sendikalara, Öz İplik İş temsilcileri saldırı girişiminde bulundu.

Sık sık, “Kahrolsun sarı sendika”, “Özak’a BİRTEK-SEN girecek” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında sendikalar, “Özak Tekstil işçileri yalnız degildir. Bizler direnen Özak işçilerinin yanındayız. İşçilere uygulanan şiddet gösteriyor ki Anayasa, yasalar işçiler için işlemiyor. Söz konusu sermayedarların daha fazla sömürmesi olunca tüm kurallar buna göre belirleniyor. Tüm saldırılara karşı işçi sınıfının bayrağını yükselten Özak işçilerinin direnişini selamlıyoruz” dedi.

Öte yandan Kadıköy Süreyya Operası önünde 16 sendikanın çağrısıyla gerçekleştirilen eylemde Özak işçilerine destek verildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz