Kaldıraç Yayınevi’nin derlediği kitaplardan iki devrimcinin yazdığı şiir, makale, öyküleri ve onlara yazılanları okuyabilirsiniz.

Bekir Kilerci
“Mertebesini yaşamın ayrıştırıcılığına bıraktı”

Savaşçının Türküsü, Kaldıraç dergisinde Bekir Kilerci ismiyle yayınlanan şiir, makale ve öykülerden oluşuyor. Ayrıca bu genişletilmiş 2. basımda Bekir Kilerci’nin fotoğrafları, ablasının yazdığı bir mektup da yer alıyor. 13 Aralık 1997 tarihinde işkencede katledilen Bekir Kilerci (Burhanettin Akdoğdu) bir şiirinde şöyle sesleniyor:

“Herkes konuştu
O, yaptı.
Sabırla kaynayan bir kaynaktı.
Mertebesini
Yaşamın araştırıcılığına bıraktı.
Büyük görevin bilinciyle
Davaya tüm varlığını katan
Her insan gibi içi rahattı.”
….

 


Ali Serkan Eroğlu
“İnsan olmanın çığlığı”

24 Aralık 1997’de polisin muhbirlik teklifini reddettiği için Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tuvaletine polis tarafından asılarak katledilen sosyalist devrimci Ali Serkan Eroğlu, ölümsüzlüğü şu sözlerle yazmıştı:

“…Yolculuğum her ne kadar uzun ve yorucu geçse de, bana verilen görev ve yüklendiğim anlam yorulmamı, ölmemi veya kaybolmamı engelledi.

Unutmayın, eğer bir gün kaybolursam üzülmeyin; çünkü ben sizde de varım. Her zaman vardım. Ve siz hep farkında olmadan benimle paylaştınız her şeyi…”

Ali Serkan Eroğlu henüz 19 yaşında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik öğrencisiydi.

Onu “insan olmanın çığlığı” yapan serüvenine, onun yazdıklarıyla, ona yazılanlarla tanık olacağız. Bu tanıklık, okuyucuyu bu sese kulak vermeye, onun sesine katılmaya çağırıyor…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz