Gazze’yi bir yandan havadan bombalarken bir yandan da kara harekâtını sürdüren işgalci Siyonist İsrail güçlerinin savaşın başından beri tek bir olayda en büyük kaybı verdiği belirtiliyor. İsrail güçleri, Gazze’nin kuzeyinde dünkü çatışmalarda biri albay olmak üzere 10 askerin öldüğünü açıkladı.

Güçler daha önceki açıklamasında ölü sayısı sekiz olarak verilmiş, bu kişiler arasında Golani Tugayı’nın komutanlarından Tomer Grinberg’in de bulunduğu belirtilmişti.

Siyonist İsrail basını ise söz konusu çatışmada Hamas’ın askerlere pusu kurduğunu yazdı. Buna göre, olay sırasında Golani Tugayı’ndan askerler ile bir teknik ekip, Gazze’nin kuzeyindeki Şücaiye’de bir binaya girmeye çalışıyordu. Askerler iki taraftan ateş altında kaldı. Jerusalem Post gazetesi, Hamas’ın söz konusu alanı kameralarla izlediğini ve bazı binaların çatı katlarına konuşlanmış olduğunu ileri sürdü.

Şucaiyye’de 5’i subay 10 işgal askerinin öldürüldüğü pusunun bir kısmının ayrıntılarını Yediot Aharonot gazetesi paylaştı:

“Olay sabaha karşı 4:30’da yaşandı. Golani ve Yiftah tugaylarına Direniş güçleri bir binadan ateş açtı ve bomba attı. Binada 4 askerden oluşan birlik yaralandı, dışarıdaki birlik de onları kurtarmak için binaya hücum etmeye çalıştı, bu sırada bir askerle irtibat kesildi. İşgalciler, onun tünel girişinde kaçırıldığından şüphelendi ve operasyonda öldürülen 13. Tabur komutanı Tomer Greenberg ve 53. tabur komutanı da dahil olmak üzere tüm üst düzey liderler oraya çağrıldı.

Greenberg, bölgedeki güçlerin görev dağılımını yaparak, bina içinde yaralanan güçlerin kurtarılması için yoğun ateş açılması talimatını verdi ve yaralıları kurtarmak için binaya saldırmaya çalıştı.

Direniş savaşçıları, iki farklı yerden patlayıcılarla hedef aldı. İlk gücün 4 üyesi binanın içinde ölü bulundu.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz