ODTÜ Devrim Stadyumunda yapılan eylemde öğrenciler, “Özak işçisi yalnız değildir”, “İşçi, gençlik el ele mücadeleye”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

Özak Tekstil işçilerinin haklarını savunmayan sarı sendika Öz İplik-İş’ten BİRTEK-SEN’e geçmesi ve insanca çalışma koşulları istemesi karşısında baskılar ve devlet şiddetiyle grevin engellenmeye çalışıldığı ifade edilen açıklamada, iktidarın Özak patronunun yanında haklarını savunan işçileri yıldırmak için gücünü seferber ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Direnişin başından itibaren 158 işçi gözaltına alındı, darp edildi. Herhangi bir hak talebi için her bir araya geldiğimizde karşımıza çıkan yasaklar ve baskılar, Özak işçilerinin; jandarma ile, tomalar ile, sendika temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla karşılarına çıkıyor. Anayasal bir hak olan sendikalaşma ve grev hakkının karşısında devletin valilik ve jandarma ile işçilere müdahalesi apaçık bir suç oluşturuyor” denildi.

ODTÜ öğrencilerinin tüm baskıların karşısında 450 Özak işçisinin kendi iradesiyle aldıkları direnişe devam kararının yanında oldukları vurgulan açıklamada, “Bu karar bugün bizler için de bir örnek, bir umut kaynağı haline gelmektedir” denildi.

“Özak işçisi yalnız değildir”

Ağırlaşan yaşam koşullarının işçi, emekçi ve öğrencilerin ortak sorunu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Özak işçilerinin mücadelesi hepimizin mücadelesi” denildi ve şunlar aktarıldı:

“Bugün İstanbul’daki 16 sendikadan, Almanya ve İsviçre’deki sendikalardan Özak işçileriyle dayanışma mesajları yağıyor. Bizler de ODTÜ bileşenleri olarak, Özak işçilerinin insanca yaşam mücadelelerinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sendikal haklarının sağlanması, ve diğer taleplerini bugün de ODTÜ’den haykırıyoruz. Özak işçisi yalnız değildir” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz