KHK ile kamudaki görevinden ihraç edilen ve açlık grevlerinin 137. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla dayanışma için Ankara’da yapılacak yürüyüş öncesi polis saldırdı, gözaltılar var. İstanbul’dan dün(22 Temmuz) yola çıkan otobüsler ise Ankara girişinde durduruldu.

 
Polis #NuriyeveSemihYalnızDeğildir diyen 1 kişiyi işkence ile gözaltına alırken kolunu kırdı.

10:00 Nuriye ve Semih Dayanışması’nın 23 Temmuz Ankara çağrısıyla; bütün baskılara, engellemelere rağmen İstanbul’dan Ankara’ya ulaşan 28 kişilik bir otobüs Ankara’da kontrol noktasında çevrildi. Bir süre sonra 2 çevik otobüsü, 1 toma, 2 jandarma arabası aracın etrafını çevirdi. Hiçbir geçerli gerekçe olmadan araçtakilerin kimliklerine el koyarak,etrafını çevirdikleri aracı Bolu sınırına kadar takip ettiler. Nuriye ve Semih destek eylemine gidenler Bolu sınırında bir açıklama yaparak Ankara’ya vardıklarında kolluk kuvvetlerinin hazırlığının, bu eylemden ne kadar kotktuklarını gösterdiğini vurguladılar. Ve her ilde Nuriye ve Semih için dayanışma eylemlerini büyümeye çağırdılar.

12:00 Nuriye ve Semih Dayanışması’nın 23 Temmuz Ankara çağrısıyla Güvenpark’a yürümek isteyen kitlenin önünü polis kesti. Polis saldırısı sonrası gözaltına alınanlar oldu.
12.31 ÇHD avukatlarının Güvenpark’ta gözaltına alındığı öğrenildi.
12.27 Polis Ziya Gökalp Caddesi üzerinden gelenlere saldırdı. Gözaltılar işkence ile alınıyor.
12.34 Polis haber takibi yapan muhabirlere de saldırdı.
12.35 Çevredeki halk “Sizin de devriniz geçecek” diyerek tepki gösteriyor, “Nuriye Semih yalnız değildir” sloganları atıyor.
 
13:20 Konur sokak, Karanfil sokak ve Yüksel caddesine aynı anda 4 toma girdi polis halka saldırıyor. Halk Meşrutiyet caddesinde yeniden toplanıyor.
13:35 Polis Meşrutiyet caddesinde ve konur sokak girişinde toplananlara yeniden saldırdı.
13:38 Ankara’da şuana dek toplam 29 kişi gözaltına alındı
Gözaltına alınanlar;
Sibel Göktaş, Taner Aka, Besimcan Arslan, Nursel Güvendir, Çağla Çakır, Başak Çelik, Derviş Aydın, Evrim Ergün, İlhan Kaya, Ergin Aruze, Ali Baspenir, Ayşegül Çağatay, Şengül Özdemir, Barış Temel, Oktay İnce, Betül Koca, Ayla Yılmaz, Barkın Timtik, Ebru Timtik, Gökmen Yeşil , Derviş Aydın, Ayşegül Çağatay, Buket Yılmaz, Aytūl Kaplan, Hazel Özkan, Sevda Eyiol, Birsen Özkaya, Ekin Erdem Evliya


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz