Rusya’nın başkenti Moskova’nın merkezindeki Crocus City Holl isimli konser salonuna IŞİD çeteleri saldırı düzenledi. Piknik isimli ünlü Rus rock grubu konser verdiği sırada kamuflaj giysili en az üç çete üyesi, insanlara uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Çete üyeleri daha sonra konser salonunu molotof kokteyli vb. patlayıcı silahlarla patlattı.

Rusya Soruşturma Komitesi: 60’tan fazla kişi öldü

Rusya Soruşturma Komitesi, Moskova’daki saldırıda 60’tan fazla kişinin öldüğünü ve ölü sayısının artabileceğini açıkladı. Komiteden yapılan açıklamada, olayın gerçekleştiği yerde uzmanların çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Ölenlerin cesetlerinin incelendiği aktarılan açıklamada, “Terör saldırısı sonucu 60’tan fazla kişinin öldüğü tespit edildi. Ne yazık ki kurbanların sayısı artabilir” ifadeleri kullanıldı.

Olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillerin hepsine el konulduğu, genetik, balistik ve parmak izi incelemelerinin yürütüldüğü belirtilen açıklamada, bütün kamera görüntülerine el konulduğu ve incelendiği belirtildi.

moskva.jpg

Rus Dışişleri’nden “Terör eylemi” nitelemesi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırı hakkında yaptığı açıklamada, “Tüm dünya toplumu bu korkunç suçu kınamak zorunda” ifadelerini kullandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dünyanın dört bir yanından sıradan vatandaşlardan Crocus City konser salonunda yaşanan korkunç trajediyle ilgili başsağlığı dileyen telefonlar ve tüm insanlığın gözleri önünde gerçekleşen bu kanlı terör saldırısını güçlü bir şekilde kınayan mesajlar alıyor. Rus yetkililer, şu anda tüm çabalar insanları kurtarmak için sarf ediliyor. Tüm dünya toplumu bu korkunç suçu kınamak zorunda!”

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova da saldırıyı “terör eylemi” olarak niteledi.

Moskova Valiliği olay yerine 70’den fazla ambulansın gönderildiğini açıklarken, yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Havalimanları ve tren istasyonlarında güvenlik önlemleri

Interfax ajansı, konser salonuna saldıranların Rus Ulusal Muhafızları tarafından arandığını duyurdu. Rus basını, Moskova’daki havalimanları ve tren istasyonlarında güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyurdu. Başkentte hafta sonu için planlanan etkinlikler de iptal edildi.

ABD: Ukrayna’yı Rusya içinde saldırı düzenlemeye teşvik etmiyoruz

Saldırının ardından gözler Ukrayna’ya çevrilirken, olay sırasında basın toplantısı yapmakta olan John Kirby’den “Şu an için Ukrayna’nın Moskova’daki saldırıya dahli olduğuna dair işaret yok” açıklaması geldi. Kirby, Financial Times gazetesinin “ABD’nin Ukrayna’ya Rus enerji altyapısına saldırılara son verme çağrısı yaptığına” dair haberi hakkında gelen soruya, “Ukrayna’yı Rusya içinde saldırı düzenlemeye teşvik etmiyoruz veya bunu yapmalarını sağlamıyoruz” dedi.

Rusya: ABD elindeki bilgileri açıklasın

Kirby’nin sözlerine, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan tepki geldi. Zaharova, ABD’nin “Ukrayna’nın saldırıya müdahil olmadığından eminse buna dair bilgileri paylaşması gerektiğini” söyledi. Rus sözcü, “Beyaz Saray, Ukrayna’nın veya Ukraynalıların Moskova’daki terör saldırısına dahli olduğuna dair hiçbir işaret görmediğini söyledi. Washington’daki yetkililer, bir trajedinin ortasında neye dayanarak birilerinin masumiyetine dair sonuçlara varabiliyor?” diye sordu.

Ukrayna istihbaratından “bilinçli provokasyon” iddiası

Ukrayna askeri istihbarat sözcüsü Andriy Yusov ise “Moskova’daki olaylar Rus gizli servislerinin bilinçli bir provokasyonu” iddiasında bulundu.

ABD’nin Moskova elçiliği uyarı yayınlamıştı

ABD Moskova Büyükelçiliği, 7 Mart tarihinde Moskova’daki ABD vatandaşları için terör saldırısı uyarısında bulunmuştu.

Elçiliğin internet sitesinde şöyle denilmişti:

“ABD, aşırılıkçı grupların konserler de dahil olmak üzere Moskova’daki büyük toplantıları hedef almayı planladıklarına dair haberleri takip etmektedir ve ABD vatandaşlarına önümüzdeki 48 saat boyunca büyük toplantılardan kaçınmaları tavsiye edilmelidir.”

Saldırıyı IŞİD üstlendi

Reuters’ta yer alan bilgiye göre IŞİD’in Telegram kanalı, Moskova’da düzenlenen saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini açıkladı.

IŞİD’in Türkçe yayın organlarında da IŞİD’in Moskova’da Hristiyan topluluğuna saldırı düzenlendiği yer aldı, saldırıyı düzenleyen IŞİD çete üyelerinin üslerine sağ olarak döndüğü iddia edildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz