İl ve ilçe müftülerinin evlendirme memurları arasına eklenmesi gündeme geldi. CHP’li vekil Şenal Sarıhan “Henüz meclise gelemedi ama geliyor olma olasılığı karşısında bile biz direnmeye hazırız” dedi

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıyla, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor.
CHP Milletvekili Şenal Sarıhan Sendika.Org’a verdiği demeçte yasa tasarısının henüz meclise gelmediğini belirterek “Ama geliyor olasılığı karşısında bile biz hazırız. Direnmeye hazırız” dedi. Sarıhan tasarıyla ilgili “Böyle bir tasarıya olur vermemiz mümkün değil. Çocuk evliliklerine karşı mücadele ederken çocuk gelinlere çocuk yaşta evlendirilen genç kızları ve genç erkekleri de korumaya çalışırken böyle bir yol tam anlamıyla kadını güvencesiz hale getirecek. Aynı zamanda erken yaşta evliliklere teşvik etmiş olacak. Bu aslında resmi nikahı imam nikahına döndürmek anlamına da gelen bir girişim. Biz yetkili kurumları korumak gerektiği inancındayız” açıklamasında bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz