HDP’nin eski eş genel başkanlarından da olan DEM Parti Urfa milletvekili Mithat Sancar, IŞİD’in Kobanê kuşatmasının bir katliama dönüşmesinin engellenmesi çağrısıyla yapılan eylemler üzerine açılan Kobanê Kumpas Davası’nda Kürt siyasetçilere verilen ağır cezalar için “intikam, tasfiye ve Türkiye siyasetini dizayn amaçlı” dedi. Sancar, “Cezalar siyasi mühendislikle hesaplanmış ve uygulanmış” tespitini yaptı.

Duruşma salonunun dışından Halk TV yayınına bağlanan Sancar, “Ceza demokratik siyasete geldi. O dönem IŞİD’e gösterilen tepkilere geldi. Bir tür o dönemin intikamı; intikam amaçlı bir ceza” ifadelerini kullandı. Kobanê Kumpas Davası’nın çıkış noktası olan eylemlerin bağlamını hatırlatan Sancar, IŞİD’in o dönemde Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kobanê kasabasını kuşattığını ve tüm dünyada bu kuşatmanın kasabanın Kürt nüfusuna karşı yeni bir katliama dönüşmemesi için çağrıda bulunduğunu anlattı.

“Şiddete çağrı olmadığını AİHM de tescilledi”

“O dönem IŞİD’in Kobanê’yi işgal etmesi halinde dünya da, bölge de, Türkiye de çok faklı bir konuma girecekti, IŞİD’in hamlesi Ortadoğu’nun başka türlü şekillenmesine yol açacaktı” diyen Sancar, “IŞİD’in durdurulması için gösteriler 6-8 Ekim’den çok önce başlamıştı” hatırlatmasında bulundu.

Sancar, davada “delil” olarak gösterilen sosyal medya paylaşımı için “HDP MYK’sinin tweeti de, demokratik tepkiye çağrı anlamını taşıyordu” dedi; “Şiddete bir çağrı yoktu. Şiddet iması içeren bir tek ifade yok. IŞİD’e karşı demokratik tepkilerin desteklenmesi anlamında bir tweetti” vurgusu yaptı.

AİHM kararlarının da bu durumu tescillediğini hatırlatan Sancar, “Bunlar unutmamamız gereken durumlardır. Biz bu davayı başından beri siyasi intikam ve ülkenin siyaseti dizayn davası olarak gördük” dedi.

“Hukuki bir temeli yok”

Sancar, “Bu davada hiç kimseye hiç ceza verilmemesi gerekiyordu” vurgusu yaparken, “Kısacası bu davanın hukuki herhangi bir temeli yok, cezaların herhangi bir hukuki gerekçesi yok” saptamasında bulundu.

“Haksızdır, adaletsizdir”

Açılan ilk soruşturmanın uzun süre gelişme olmadan durduğunu da hatırlatıp “Cezalar siyasi mühendislikle hesaplanmış ve uygulanmış” diyen Sancar, “Davanın kendisi siyasi mühendisliktir. Siyasi intikam, siyasi tasfiye ve Türkiye siyasetini dizayn amaçlıdır. Verilen kararlar da bu hedeflere uygun hesaplanmıştır” çıkışı yaptı. Sancar, “Hukuksuzdur, haksızdır, adaletsizdir” dedi.

Sancar, verilen cezaların nasıl uygulanacağına ilişkin soruya da “Bundan sonra istinaf ve yargıtay süreci var. Kesinleştikten sonra infaz süresi hesaplanabilir” yanıtını verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz