Adıyaman’ın Besni ilçesinde üretim yapan Mega Polietilen’deki 300 işçi, alamadıkları iki aylık ücretlerinin ödenmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 8 Nisan’da iş bırakmışlardı. 25 gündür sendikaları BİRTEK-SEN ile fabrika önünde direnen işçiler patrona geri adım attırırken, ödenmeyen ücretlerini almayı başarmıştı. Atılan işçilerin geri alınması ve elden para verme uygulamasının son bulması için sürdürülen direnişin sona erdiği duyuruldu.

BİRTEK-SEN’den yapılan açıklamada, “Kısmi kazanımlar elde ettiğimiz Mega Polietilen direnişi, 25. gününde direnişteki işçilerin ortak kararıyla sona erdi. Gasp edilen bütün haklarımızı alana kadar ve işçilere karşı işlenen bütün suçların hesabı verilene kadar mücadelemiz devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Direnişin sona erdirilmesine ilişkin yapılan açıklamada şu gerekçeler sıralandı:

  1. “Direnişteki işçilerin çoğunun, başka geçici işlerde çalışma vb. sebeplerden dolayı direniş alanına gelememesi,
  2. Direnişteki işçilerin çoğunluğunun, anlaşma sağlansa dahi, yaşananlardan sonra artık bu işyerinde çalışmak istememesi,
  3. İşten atılan işçilerin bir kısmı da dahil olmak üzere, fabrika yönetiminin işe dönecek işçilerin geri kalan alacaklarının ödeneceği ve geriye dönük tazminat hakları konusunda işçilerin mağdur edilmeyeceğine dair söz vermeleri gibi gelişmeler karşısında;

Direnişteki bütün işçilerle toplantı yaparak ve toplantıya gelemeyen işçilerin de fikirlerini alarak, işçilerin önerisi ve ortak karan üzerine direnişi bitirme kararı aldık.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz