Mahmut Konuk, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmesinin ardından 21 haftadır her Pazartesi iş yeri önünde oturma eylemi yapıyor.

Eylemin 21. haftasında yapılan açıklamada, Ankara’daki polis şiddetini kınayarak başlayan Konuk: “Dün Nuriye ve Semih için Ankara’ya gelen, basın açıklaması yapmak isteyen insanlar bir araya gelmeye izin verilmeden sokak başlarında, Güvenpark’ta, Kızılay Meydanı’nda yakaladıkları yerde kafa göz kıra kıra gözaltına alındılar…bunun adı faşizmdir. bunun adı Kral Çıplak” ifadelerini kullandı.
Açlık grevinin 138. gününde olan #NuriyeGülmen ve #SemihÖzakça’nın direnişini de selamlayan Konuk, “…Nuriye ve Semih, Yüksel Caddesi’nde 120 gün oturma eylemi yaptıktan sonra ‘artık bunun bir tek yolu var, bize açlığı gösteriyorlar, bize gitsin ağaç kabukları yesinler biz onları açlığa mahkum ettik’ diyorlar Öyleyse biz de açlığımızla kazanacağız. Biz ekmeğe, suya aç değiliz adalete açız dediler açlık grevi yaptılar. Bugün açlık grevinin 138. günündeler…” dedi.
İç işleri bakanlığının Nuriye ve Semih ile ilgili bastığı kitapçık ile ilgili de konuşan Konuk “…Bir örgütün yaptığı bütün eylemleri sıralamış kitapçıkta. Ben buradan açıkça ilan ediyorum, iç işleri bakanlığı örgütün propogandasını yapıyor. O örgüt istese eylemlerini bu kadar anlatamazdı. İç işleri bakanlığı suç işliyor; Hem o kişiler hakkında suç işliyor, hem de örgüt propogandası yapıyor.” derken polis açıklamaya müdahale ederek konuşmanın sonlandırılmasını istedi.
Mahmut Konuk açıklamasına devam ederek şimdiye kadar kesinleşmiş tek bir cezasının olmadığını, sendikal ve demokratik hak mücadelesi verdiğini, 12 Eylül darbe yasalarına göre bile üzerine bir suç atılamamasına rağmen 22 Kasım 2016’da gece yarısı KHKsı ile hiçbir gerekçe göstermeden işten atıldığını ifade etti. İşten atılmasının sebebiyle ilgili bir yanıt istediğini söyleyen Konuk “Eğer bir suç işlediysem beni mahkemeye çıkartı. Nedne çıkartmıyorusunuz? Bunun adı gasptır, bunun adı yağmadır. Bunun adı zulüm ve zorbalık düzenidir. Ve bu böyle gitmez. Bunun hesabı mutlaka sorulur. Ben hakkımı gasp edenlerin iki yakasına yapışmaya devam edeceğim.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.
22 Kasım 2016 tarihinde 677 sayılı KHK ile 40 yıldır çalıştığı Ankara Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi’ndeki işinden ihraç edilen kamu emekçisi Mahmut Konuk, 22 Şubat 2017 tarihinden bu yana her hafta pazartesi saat 11.30-13.30 arası işyeri olan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde oturma eylemi yapıyor.
 
 
 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz