Sennur Sezer Emek Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri sahiplerini buluyor

Sennur Sezer Emek Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri töreni, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenecek. Törende ödüller sahiplerine verilecek, çeşitli etkinlikler yapılacak.

DİSK Gıda-İş ve Manos Kitap’ın ortaklaşa düzenlediği Sennur Sezer Emek Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde sahiplerini bulacak. Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Yıldız Kenter Sahnesinde düzenlenecek gecede, şiir dalında Emin Kaya ve Doğu Kaşka, öykü dalında Hatice Sabah ve Hamdi Topçuoğlu’na ödülleri takdim edilecek.

Kural, Luxemburg’u sahneleyecek

Jülide Kural “Ben Rosa Luxemburg” oyununu törene gelen konuklar için sahneleyecek. Kadın bir devrimcinin hikayesini sahneye taşıyan Kural; tek kişilik oyunda Rosa Luxemburg’un çocukluğu, gençliği, aşkları, arkadaşlıkları ve eril politik arenada engelli bir kadın olarak var olma sürecini anlatıyor. Kural oyun hakkında şunları söylüyor: “Ben Rosa’yı tarihte kalmış bir kadın siyasetçi ve düşünür olarak anlatmıyorum. Ben bugünü anlatıyorum, o bugün burada yaşıyor ve bugün konuşuyor.”

Altay Öktem’den barış şiirleri

Şair Altay Öktem’in barış şiirleri okuyacağı gecede Sennur Sezer’i anlatan sinevizyon gösterimi beyaz perdeye yansıyacak. Oyuncu Bülent Emrah Parlak’ın sunuculuğunu üstleneceği tören 1 Eylül Cuma akşamı saat 19.00’da başlayacak.

Dereceye giren şair ve yazarlar

Bu yıl şiir dalında Emin Kaya “Dilini Yitirmiş Yabancı” dosyasıyla birinci oldu. Doğu Kaşka “Güneş Ancak Kurbağaya Zulümdür” başlıklı dosyasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Öykü dalında Hatice Sabah’ın “Ben Robot Değilim” başlıklı dosyası birinci seçildi. Ahmet Tulgar anısına verilen Özel Ödülü ise Hamdi Topçu’nun “Limburg Hikayeleri” başlıklı dosyası kazandı. Manos Kitap tarafından Emin Kaya “Dilini Yitirmiş Yabancı”, Hatice Sabah’ın “Ben Robot Değilim” ve Hamdi Topçuoğlu’nun “Limburg Hikayeleri” isimli dosyalar ödül taaddüdü olarak kitaplaştırıldı. Yazarlar ve şairler törende kitaplarını okurları için imzalayacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz