Solcu lider X hesabında yaptığı açıklamada “Soykırım durana kadar İsrail’e kömür ihracatını askıya alacağız” diye yazdı.

Petro mayıs ayında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini Gazze Şeridi’ndeki savaş nedeniyle “soykırımcı” olarak nitelendirerek İsrail ile diplomatik ilişkileri kestiğini açıklamıştı. Ayrıca Güney Amerika ülkesinin güvenlik güçlerinin ana tedarikçilerinden biri olan İsrail tarafından üretilen silahların satın alınmasını da durdurdu.

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından yayınlanan bir kararname, kömür ihracatının askıya alınmasının “Gazze Şeridi’nde Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin uygulanması sürecinin bir parçası olarak Uluslararası Adalet Divanı tarafından hükmedilen geçici tedbirlere tam olarak uyulana kadar” geçerli olacağını belirtiyor.

Kolombiya hükümetine göre bu tedbir, resmi gazetede yayınlanmasından beş gün sonra yürürlüğe girecek ve halihazırda taşıma izni talep edilmiş olan malları etkilemeyecek.

2022 yılında Kolombiya tarihinin ilk solcu Devlet Başkanı olarak seçilen Petro, Filistin Direniş Örgütlerinin 7 Ekim’de İsrail topraklarının güneyinde gerçekleştirdiği eşi benzeri görülmemiş ortak saldırıların ardından İsrail’in Gazze Şeridi’nde yürüttüğü savaşı çeşitli vesilelerle sert bir dille eleştirmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz