IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 isim hakkında Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Kobanê Davası’nda aylık tutukluluk incelemesi yapıldı.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) yükleyen ara kararda, mahkeme heyeti tutuklu siyasetçilerin ve avukatlarının tahliye ve yargılanmanın durdurulmasına dair taleplerini yerinde görmeyerek reddetti. Mahkeme heyeti ara kararda, 7 yıllık azami tutukluluk süresini aşan Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’e dair talepleri de değerlendirdi. Mahkeme heyeti, bu talepleri de yerinde görmeyerek tahliye taleplerini reddetti.

Gerekçe: Kaçma şüphesi

Heyet diğer siyasetçilere dair talepleri de ayrı ayrı değerlendirerek aynı dosyada yargılanan başkaca isimlerin adli kontrol uygulamalarını bozduğunu; bu nedenle şu anda tutuklu bulunan siyasetçilerin de ‘kaçma şüphesi’ olduğunu ileri sürerek tutuksuz yargılanma talebini reddetti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz