Rakka'nın IŞİD'den temizlenmesi için başlatılan operasyonda yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil, Kobane'de düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törene binlerce kişi katıldı.

Ayşe Deniz Karacagil'in naaşını kadınlar omuzlarken, kitle zafer işaretleri ve sloganlarla karşıladı. Cenaze törenine YPG, YPJ, MLKP, KKÖ, THKP-C MLSPB, BÖG, TKP/ML TİKKO temsilcilerinin yanı sıra Karacagil'in ailesi, Şehit Aileleri Kurumu, TEV-DEM, Kongra-Star, SYPG, Jînen Azad Sosyalist (JAS), Kanton yönetimi, Rojava Gençlik Birliği (YCR) temsilcileri ve Kobane halkı katıldı.

Törende MLKP/KKÖ ve YJP'li güçler, kırmızı fuları nedeniyle Gezi direnişinin simgelerinden olan Karacagil'in anısına kırmızı fularlar taktı. Ayrıca Türkiye'de Karacagil'in fotoğrafını taşıdığı için tutuklanan sosyalistlerle dayanışmak için Ayşe Deniz'in fotoğrafları taşındı.
'KIZIM KOBANE HALKINA EMANET'
Ayşe Deniz Karacagil'in annesi Nuran Erçağan, “Merhaba direnişin şehri Kobane, merhaba direnişin kırmızı kenti Kobane” diye konuşmasına başladı. Erçağan, şunları söyledi:
“Kızım 'yanı başımızda bir savaş var, görmüyorlar anne' dedi. Ve buralara kadar geldi. Arkasından bizi de getirdi. Ve bana sizi vasiyet ederek büyük ailesi dediği kişilerle tanıştırdı. Kızım Kobane halkına emanettir. Kobane'ye sahip çıkan güzel halk kızım size emanettir. Kızım Suriye, İran, Irak ve tüm Ortadoğu halklarına umut olsun, destan olsun. Ben sizi hiç unutmayacağım, gideceğim her yerde sizi anlatacağım. Nasıl onunla savaştığınızı anlatacağım. Burada birbirini tanımayan beş kişi Kobane halkına emanettir.”
Cenaze töreni sloganlarla sona erdi.