CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP’nin çağrısıyla Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a kadar sürecek ‘adalet yürüyüşü’ başlatıldı.


Saat 11.00’de Güvenpark’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Adaletin olmadığı bir ülkede devlet, barış olmaz. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim sözümüze kulak verirler” dedi. “Enis Berberoğlu serbest bırakılırsa yürüyüş sona erecek mi?” sorusunun yanıtı ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger’den geldi: Biz bu yürüyüşü sonlandırmayacağız çünkü ‘herkes için adalet’ diyerek başladık. Tutuklu HDP’li vekiller için de yürüyoruz.
CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na MİT TIR’ları davasında 25 yıl hapis cezası verilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a ‘adalet yürüyüşü’ başlatıldı.
Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı alana detaylı üst araması yapılarak girişlere izin verildi. Güvenpark’ın anıt kısmı ise bariyerlerle çevrildiği için girişe izin verilmedi. Saat 10.00’dan itibaren Güvenpark ve çevresinde kalabalıklar toplanmaya başlarken, çok sayıda yol ve Kızılay metrosunun kapatılmış olması nedeniyle ulaşımda sıkıntılar yaşandı.
Öte yandan Ankara’da uzun yıllardır ilk kez Kızılay’da başlayan ve devam eden bir kitlesel yürüyüşe izin verildi. Adalet yürüyüşünün Ankara kısmının 6 gün süreceği belirtiliyor. Yürüyüşün toplam süresinin ise 23 gün olması bekleniyor. Ankara yürüyüşünün bugünkü bölümü Eryaman’da sona erecek.
KILIÇDAROĞLU: ADALET GELİNCEYE KADAR SÜRECEK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüşe katılmak üzere evinden çıktığı sırada yaptığı açıklamada,”Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim sözümüze kulak verirler. Adalet için yürüyüşü başlatıyorum. İstanbul’a kadar yürüyeceğim, bizim yürüyüşümüz adalet gelinceye kadar devam edecek” dedi.

‘HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ’
CHP lideri saat 11.00’de geldiği Güvenpark’ta yaptığı konuşmada ise herkes için adalet istediğini belirterek, şu açıklamada bulundu: “Kendi ülkemizde gazetecilerin, milletvekillerinin hapiste olmasını istemiyoruz. Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyorum. Bu ülkeye adalet ya gelecek, ya gelecek. Çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız.

Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. Adalet, adalet, adalet. 20 Temmuz darbesi yapanları istemiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz.”

MAÇKA PARKI’NDA ‘ADALET NÖBETİ’
CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından dün duyurusu yapılan ‘adalet nöbeti’ için Maçka Demokrasi Parkı’nda da polis yığınak yaptı. İçeri girenlerin üzerleri arandı. Parkın içindeki büyük havuz meydanına platform kuruldu.
‘Nöbet’in, Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı yürüyüşün İstanbul’da sona ermesine kadar gece gündüz sürmesi bekleniyor.
Gazete Duvar/Serkan Alan