Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Kadın Meclisi, Ahmet Hasan T. tarafından şiddete uğrayan Buse Berfi Yılmaz için Kadıköy’de bulunan Eğitim Sen 2 Nolu Şube’de basın toplantısı düzenledi.

“Tüm delillere rağmen fail serbest bırakıldı”

Basın toplantısına çok sayıda kadın ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası da katıldı. Basın metnini okuyan Zinfiraz Devriş, anaokulu öğretmeni Buse Berfi Yılmaz’ın Ahmet Hasan T. tarafından önce kafası duvara vurularak darp edildiğini, ardından ise otomobille kendisine çarpıldığını belirtti. Yılmaz’ın kafatasında oluşan kırık nedeniyle yoğun bakıma alındığını ve hayati tehlikeyle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Devriş, fail Ahmet Hasan T.’nin ise serbest bırakıldığını dile getirdi.

Buse Yılmaz’ın yoğun bakımdan çıktığını ancak durumunun kritik olduğunu belirten Devriş, “Aile şikayetçi oldu. Telefon görüşmeleri delil olarak sunuldu. Buse’nin kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden şiddete maruz kaldığına ilişkin darp raporu var. Tüm bunlara ve suçu işleyen erkeğin bilinçli bir taksirle neredeyse ölüme sebep olabilecek bir suçun faili olduğu apaçık ortadayken fail savcılık tarafından serbest bırakıldı. Bu karar başta Buse öğretmen olmak üzere ülkedeki tüm kadınlara karşı alınmış hukuksuz bir değersizleştirme kararıdır” ifadelerini kullandı.

“Sokaklar güvenli değilse sebebi iktidarın politikalarıdır”

Devriş, şöyle devam etti: “Biz nefes aldığımız sürece failler sokaklarda rahatça gezemeyecek çünkü haykırıyoruz: Ahmet Hasan T. faildir, suçludur, saldırgandır. Derhal tutuklanmalıdır. Gücümüz yettiğince failleri işaret ederek kız kardeşlerimizi koruyacağız. Sokaklar güvenli değil diyorsunuz, sokak hayvanlarını suçluyorsunuz, biz de işaret ediyoruz, asıl suçlular sizlersiniz. Eril yasalarınız, yürütücüleriniz, failleriniz, devletiniz. Sokaklar güvenli değilse sebebi sizlersiniz. Buse Berfi yalnız değildir.”

Türkiye’de kadın düşmanı politikaların her yıl yüzlerce kadının ölümüne sebep olduğunu vurgulayan Devriş, “AKP iktidarı, bu vahşice saldırılar karşısında failleri cezalandırmak, koruyucu tedbirler almak yerine, failleri cesaretlendiren karar ve söylemlerle kadınlara karşı düşmanca tutumunu genişletiyor” ifadelerini kullandı.

Devriş, kadınlar olarak haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceklerini belirtti ve “Biz kadınlar; baskıya, gericiliğe, ayrımcılığa, krize ve şiddete karşı iktidarın tüm eylemlerini püskürtmek için evlerde, iş yerlerinde, mahallelerde, okullarda, bulunduğumuz her alanda erkek şiddetine karşı örgütlü mücadelenin zeminlerini yaratmaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz