Van’ın Başkale ilçesine bağlı bir köyde korucu olan Bışar Atlı’nın 6 Haziran 2023’te M.Ş. isimli bir kadına tecavüz etmesinin ardından “cinsel saldırı” suçundan tutuklu olarak yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Van 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya fail Bışar Atlı ve avukatı katılırken, mağdur M.Ş.’nin yerine vekaleten avukatı Jiyan Özkaplan katıldı. Van Barosu Kadın Hakları Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Hakları Komisyonu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Star Kadın Derneği de dayanışma amacıyla duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak savunmasını yapan fail Bışar, “mağdur” olduğunu öne sürerek tahliyesini istedi. Mağdur avukatı Jiyan Özkaplan, failin suçunun sabit olduğunu ve en ağır ceza ile cezalandırılmasını talep etti. Önceki duruşmada M.Ş lehine tanıklık yapması beklenen iki tanık duruşmaya katılmazken, savcılık tape kayıtlarının incelendiğini ve dosya kapsamına alındığını hatırlatarak, fail Bışar’ın suçunun sabit olduğunu belirterek tutukluluk halinin devamını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti ise failin “uzun tutukluluk süresini” göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 25 Haziran’da görülecek.

“Ailenin gözü önünde dolaşacak”

Duruşmanın ardından M.Ş’nin kuzeni M.T., tahliye kararına tepki göstererek, “Tahliye edilmesini beklemiyorduk. Davada böyle bir kararın çıkması toplumun vicdanını derinden etkiliyor. Özellikle kadınların hakları hiçe sayılıyor. Uzun bir süredir mücadele ediyoruz. Somut delillere rağmen tahliye edildi, ‘rızası var’ denildi. Tahliye edildikten sonra sanık köye giderek ailenin gözü önünde dolaşacak. Bu da beraberinde farklı bir ihlali yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

Mücadeleleri sürecek

Duruşma süreci boyunca birçok kadın kurumunun ve aktivistin de kendilerini yalnız bırakmadığını belirten M.T. “Faillerin ceza alması için elimizden geleni yapacağız. Dayanışmayı büyütmek adına birçok kurumla görüşeceğiz” diyerek mücadelelerinin devam edeceğine vurgu yaptı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz