Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin duruşmada hazır bulunması karar verdiği HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kelepçe takılmasını kabul etmediği için Edirne’den duruşmaya getirilmedi. Adliye önünde açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Demirtaş’ın sesine kulak verelim” çağrısı yaptı.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün ilk kez 245 gün sonra yargılandığı bir davada fiziki olarak duruşmaya katılacaktı. Ancak davanın görüleceği Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Demirtaş’ın hazır bulundurulması kararına rağmen Ankara’ya getirilmedi. Demirtaş’ın kelepçe takmayı kabul etmediği için 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’den duruşmaya getirilmedi.
ADLİYEDE BOMBA ARAMASI
Demirtaş’ın duruşmasının yapılacağı Ankara Adliyesi’nde de sabah saatlerinden itibaren hareketli anlar yaşandı. Demirtaş’ın saat 10.00’da başlayacak duruşması öncesi adliyede yoğun önlemler dikkat çekti. Polisler, uzman köpeklerle adliye içinde bomba araması yaptı. Bomba araması yaparken adliye boşaltıldı. Adliyenin etrafı polis barikatlarıyla çevrilirken, sokak başlarına TOMA’lar yerleştirildi.
İZLEYİCİ ALINMAYACAK
Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler adliyeye alınırken, mahkeme kararıyla duruşmaya izleyici alınmayacağı öğrenildi.
BAYDEMİR: DEMİRTAŞ’IN SESİNE KULAK VERELİM
Demirtaş’ın duruşmasını takip etmek için HDP kalabalık bir heyetle adliyeye geldi. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP’li vekiller Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca, Dilek Öcalan, Dilan Dirayet Taşdemir’in de aralarında bulunduğu heyet adliyeye girmeden önce açıklama yaptı. Adliye önünde konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, 245 gündür Demirtaş’ın rehin tutulduğunu belirterek, “Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden bir tanesinden geçiyoruz” dedi.
Polislerin basın açıklaması sırasında “Burada basın açıklaması yapamazsınız” demeleri üzerine Baydemir, “HDP’nin eş genel başkanlarının tutuklandığı bir atmosfer içerisinde basın açıklaması yapamazsınız diyorlar bu, Türkiye’ye karanlık dayatmasıdır. Biz istediğimiz yerde basın açıklaması yaparız” şeklinde tepki gösterdi.
Demirtaş’ın 2015 yılında yaptığı bir konuşmadan dolayı yargılandığını ifade eden Baydemir, “Eşbaşkanımız 2015 yılında yaptığı bir konuşmadan dolayı yargılanıyor, aynı zamanda Selma Irmak Diyarbakır adliyesinde yargılanıyor, Aysel Tuğluk arkadaşımızda bugün burada yargılanıyor. Bir nevi demokratik muhalefet yargı sopası ile susturulmaya çalışılıyor” değerlendirmesinde bulundu.
“Cumhuriyet tarihinde her zaman muktedirler oldu” diyen Baydemir, “Ancak bizler İstiklal Mahkemelerinde Seyit Rıza olduk, Şeyh Sait olduk, Sıkı Yönetim Mahkemelerinde Deniz Gezmiş Olduk, Devlet Güvenlik Mahkemelerinde Orhan Doğan olduk, Hatip Dicle olduk, bu gün AKP’nin muktedirliğinde ise Selahattin Demirtaşlarız, Veli Saçılıklarız, Nuriye Gülmenleriz Semih Özakçalarız aynı zamanda milyonlarız” ifadelerini kullandı.
Ülkede gidişatın iyi olmadığını belirten Baydemir, bu gidişattan çıkmanın yolu olarak “Selahattin Demirtaş’a yani hakikatin sesine kulak vermektir” diye konuştu. Demirtaş’ın yargılamaya konu olan konuşmasını değerlendiren Baydemir, “O konuşmaya baktığımızda görüyoruz ki sadece bir eleştiri değil aynı zamanda hakikattir, o gün Demirtaş’a kulak verilseydi OHAL rejimi olmayacaktı, KHK’lere gereksinim olmayacaktı, aydınlar yazarlar cezaevinde olmayacaktı” dedi ve “Bir kez daha muktedirleri Selahattin Demirtaş’ın sesine kulak veremeye çağırıyoruz” diye ekledi.
Baydemir ayrıca duruşmadan sonra HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın açıklama yapacağını duyurdu.
Öte yandan 4 Temmuz’da yine Ankara’da duruşması görülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, duruşmaya kelepçesiz getirilmişti.
DAVA İÇERİĞİ 
Demirtaş, bu davada “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatlarını aşağılama” iddiasıyla yargılanıyor. Çoğunluğu Almanya’da ikamet eden 16 kişinin çeşitli savcılıklara ortak bir şikayet metni üzerinden açılan kamu davasına gerekçe konu ise, HDP Genel Merkezi’ne ait resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşım. Hesaptan 11 Eylül 2015 tarihinde atılan twitte “Halk karşısında bütün ordular çaresizdir. İşte Tayyip Erdoğan’ın sarayının ordusu ve polisi de yenildiler, yine yenilecekler” ifadesini davaya konu yapıldı. Davanın bugün 3’üncü duruşması görülecekken, karar çıkması bekleniyor.
Demirtaş, davanın ilk duruşmasına SEGBİS ile katılmış ve “Bu soruşturma ve davalarla ilgili savunmalarımı SEGBİS aracılığıyla yapmak zorunda kalıyorum. Çünkü tutukluyum ve tek başıma 45 gündür hücrede tutuluyorum. Burası bir tutukevi değil burası bir ceza infaz kurumudur. Burada avukatlarımla yaptığım görüşmeler ses kaydı ile kayıt altına alınıyor. Avukatlarımla görüşürken yanımda sürekli bir görevli bulunuyor. Ayrıca tutuklanmadan önce başlayan bir tedavi sürecim yarı kaldığı için sağlık sorunları da yaşıyorum. Ben ve tutuklu bütün milletvekili arkadaşlarım aynı durumdadır. Savunma hakkımı kullanamıyorum. Yüz yüze mahkemenizde ifade vermek istiyorum” şeklinde savunma yapmıştı. Duruşmayı, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçileri de izlemişti.
Dihaber


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz