KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Dün gece İsrail devleti Gazze’de bir hastaneye hava saldırısı düzenlemiş ve bu saldırıda maalesef yüzlerce insan yaşamını yitirmiştir. İsrail devletinin gerçekleştirdiği bu saldırı bir katliam ve soykırım saldırısıdır. Bu katliamı şiddetle kınıyoruz. Filistin halkının yaşadığı bu acı olay bizi derinden üzmüştür. Derin bir üzüntü içerisinde bulunuyoruz. Başta Gazze halkı olmak üzere tüm Filistin halkına başsağlığı diliyoruz. Filistin halkıyla ve haklı davasıyla dayanışmamızı bir kez daha belirtiyoruz. Halkların zulme karşı mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacak ve tüm katliamcılardan hesap sorulacaktır.

Ne yazık ki İsrail devletinin yaptığı bu saldırılar tüm dünyanın gözü önünde olmaktadır. Devletler ve hegemonik güçler Filistin sorununun çözümü için değil, ekonomik ve siyasi çıkarlarına göre hareket ediyorlar. Tıpkı Kürt halkına olduğu gibi Filistin halkına da yaklaşım bu çerçevede olmaktadır. Hiçbir devlet ve hegemonik güç Filistin sorununun siyasi çözümünden, Arap ve Yahudi halklarının Ortadoğu’da eşit ve demokratik ortak yaşamından yana değildirler, bunun için çalışmıyorlar. İsrail– Filistin sorununu ve şu anki durumu tamamen kendi politikaları için kullanma yaklaşımı içerisindedirler. Filistin’e yönelik soykırım politikalarında en az İsrail devleti kadar bu güçler de sorumlu ve suçludurlar. Her birinin kendisini bir tarafın yanında yer alıyor gibi göstermesi tamamen bir aldatmacadır. Bunu en çok yapanlardan biri de Türk devletidir. Türk devleti ve AKP-MHP iktidarının derdi, telaşı ve faaliyetleri Filistin sorununun çözümü değil, Ortadoğu’da Kürt soykırımı politikalarını tehlikeye koyacak bir dengenin oluşmasını önlemektir. Tamamen bu amaç için hareket etmektedir.

“Ortadoğu ve dünya halkları devletlerin bu yaklaşımını bilerek Filistin halkıyla daha fazla dayanışma içerisinde olarak mücadelelerini sürdürmeleri ve büyütmeleri gerekmektedir. En başta da Arap ve Yahudi halklarının devletlerin bu yaklaşımını bilerek dayanışma ve ortak kurtuluş mücadelesi içerisinde hareket etmeleri çok çok önemlidir. Kürt halkı da Filistin halkıyla dayanışmasını daha fazla vurgulamalı ve mücadelesini bu dayanışma yaklaşımı içerisinde sürdürmelidir. Ortadoğu’da sorunların tek ve gerçek çözümü önder Apo’nun ortaya koyduğu Demokratik Ulus yaklaşımı ve zihniyetidir. Bu çözümü gerçekleştirecek olan da başta Kürt, Arap ve Yahudi halkları olmak üzere tüm Ortadoğu halklarının ortak mücadelesidir.

“Kürt özgürlük hareketi olarak bu katliamı bir kez daha şiddetle kınıyor, Filistin halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Halklar mücadeleleriyle bu saldırılar karşısında dururken devletler de riyakar tutumlarını bırakarak bu saldırıların bir an önce durması ve Filistin sorununun çözümü için çaba içerisinde olması gerekmektedir.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz