Siyonist İsrail dün(17 Ekim) Gazze’de El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalayarak 500 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Dün geceden itibaren ise İstanbul’daki İsrail Başkonsolosluğu önünde protestolar devam ediyor.

Bugün, saat 13.00’te Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Başkonsolosluk önünde bir basın açıklaması yaptı. “Filistin halkı yalnız değildir” sloganıyla Levent Metro’dan İsrail Konsolosluğu önüne yürüyüşü gerçekleştirildi.

“Kahrolsun İsrail Sömürgeciliği Yaşasın Özgür Filistin” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Nehirden denize özgür Filistin”, “Filistin için İsrail’e boykot”, “Anlaşmalar son bulsun İsrail’e boykot” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir İsrail’in insansızlaştırma hedefiyle Gazze’yi günlerdir bombaladığını söyledi. İsrail’in düm El- Ehli Baptist Hastanesi’ni hedef alarak yüzlerce Filistinliyi katlettiğini söyleyen Demir ABD ve Avrupalı emperyalist devletlerin bu saldırıları açıkça desteklediğini kaydetti.

Demir, İsrail’in emperyalist devletlerin bölge karakolu olarak yerleşimci sömürge rejimi olarak Filistin topraklarının işgalini genişlettiğini ve derinleştirdiğini belirterek şunları söyledi:

“İsrail, 2007’den beri kesintisiz olarak uyguladığı ablukayla bugüne kadar Gazze’yi bir açık hava hapishanesine dönüştürdü. Gazze bombalanırken katliam, işgal altındaki Batı Şeria’da da devam ediyor. İşgal askerleri ve Siyonist yerleşimciler 7 Ekim’den beri Batı Şeria’da en az 51 Filistinliyi öldürdü. Dünyanın gözü önünde gerçekleşen soykırıma, Batılı medya kaynakları ve onların aparatlarınca çarpıtılarak, açıkça yalan haberler üretilerek yol veriliyor, bu açık soykırım emperyalist güçlerce destekleniyor.

Oysa bizler biliyoruz ki birinci paylaşım savaşı sonrasında ortaya çıkan dünya düzeninde eski Osmanlı coğrafyasında ulus devletler yer alırken, bölgenin iki halkı, Kürtler ve Filistinliler ve yaşadıkları coğrafya farklı süreçlerle parçalandı, kendini yönetme, kendi kaderini belirleme hakkından yoksun bırakıldı.”

Saray Rejimi Rojava’daki saldırıların üstünü örtüyor

Siyonist rejimin Gazze’de yaptıklarının benzerini Rojava’da uygulayan Saray Rejiminin halkların Filistin duyarlılığını kendi işlediği suçları örtmek için kullandığının altını çizdi. Demir, İsrail ile iş ortaklıklarının sürdürüldüğünü belirterek “El-Ehil’nin bombalanmasıyla yaklaşık aynı saatlerde Rojava’da etnik temizlik için istenen tezkereye bir kez daha oy veren muhalefet partilerinin yöneticileri de Filistin davasından dem vurup duruyor. Bakışların kendi üzerlerinden uzaklaştırmak için sözü İsrail’in savaş suçlarına getiriyorlar. Rojava’da Kürt halkına ve birlikte yaşadığı halklara karşı tezkere çıkaran AKP 21 yıllık iktidarı süresince İsrail’le ticaret hacminin %532 arttırırken Filistin sorununu, Siyonist soykırımı ülkemiz halklarının gözünü boyamak için sahtekarca kullanıyor.” dedi.

Demir, “Filistin’den Kürdistan’a tüm Ortadoğu’nun, ulusların ve halkların eşit ve özgür birlikteliğinin demokratik konfederal evi olmasına inanıyor ve destekliyoruz. Bizler, Türkiyeli demokrasi güçleri olarak, işgal, ayrımcılık ve sömürgeciliğin son bulacağı, tüm inanç ve kimliklerin tanındığı, tüm yaşayanların eşit yurttaşlar olduğu / Araplarla Yahudilerin birlikte yaşayacağı bir ülkede Filistin halkını ve direnişini destekliyoruz. Direnişin kendi araçların seçme hakkını tanıyoruz.” Diyerek “hamaset değil boykot” çağrısında bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz