Ne yapmalı ve nasıl yapmalı sorularına cevap verebilmek için gerçeğin bilgisine ve sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya ufkuna ihtiyaç olduğu düşünerek başlayan Kaldıraç Akademi 2. dönemi ile devam ediyor.

Şubat ayı takvimi içerisinde akademisyenler İzzettin Önder, Yücel Demirer, Sibel Özbudun ve Temel Demirer sunumlar gerçekleştirecek.

İzzettin Önder’in “Tarihin Akışında Emperyalizm Ve Türkiye”, Yücel Demirer’in “Sınıf Mücadelesi ve Kültürel Simgeler”, Sibel Özbudun’un “Postmodernizme Veda: Sınıf, Yeniden” ve Temel Demirer’in “Kapitalist Uygarlık Krizi: İnsan(lık) Hal(ler)i ve Çürüme” başlıklarıyla katılımcılarla tartışmalar yürütülecek.

Kayıt ve bilgi için, [email protected] adresine mail atarak iletişime geçebilinecek.

Ocak ayı takvimi içerisinde Kaldıraç Akademi’de, Hakkı Taşdemir’in “Emperyalizmin dünü, bugünü” ana başlığındaki “Kapitalist üretim biçimi” ve Bülent Bilgin’in “Taş devrinden yeni bin yıla insanlık tarihi”nin ilk bölümü tartışılmıştı.

Kaldıraç Hareketi tarafından yapılan çağrı metninde şunlar paylaşılmıştı:

“Kapitalist-emperyalist sistem varlığını devam ettirebilmek için her gün akılları daha fazla ele geçiriyor. Yarattıkları ideolojik bulanıklık hem toplumsal çürümeye hem de eylemsizliğe neden oluyor.

İsyan edenlerin ise ayakları ile birlikte akılları da açılıyor.

Ne yapmalı ve nasıl yapmalı sorularına cevap verebilmek için gerçeğin bilgisine ve sınırsız ve sömürüsüz bir dünya ufkuna ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla yapacağımız derslerin direnenlere, işçilere, kadınlara, öğrencilere, mücadeleye katkı sunmasını umuyoruz.”

İkinci haftanın dersleri Bülent Bilgin’in, “Antik Dünya” başlıklı sunumu, 25 Ocak Perşembe günü saat 19.30’da ve Hakkı Taşdemir’in, “Emperyalizm” sunumu ise, 27 Ocak Cumartesi  saat 15.00’da devam etmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz