Hindistan’da yüzlerce çiftçi, Narendra Modi hükümetinden 2021 yılında verdiği sözü tutması ve mahsulleri için kendilerine yapılan ödemenin artırılması talebiyle sokaklara çıktı. Polis, başkent Yeni Delhi’ye yürümek isteyen çiftçiler ve onlara destek olan eylemcilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Polisler, Haryana ve Pencap eyaletlerinden gelen binlerce çiftçinin kente girmesini engellemek için girişleri kapattı. Yeni Delhi sınırındaki Singhu, Tikri ve Ghazipur’da demir ve betondan barikatlar kuruldu. Traktörlerin girmesini engellemek için sınırlara dikenli teller, tuzaklar, konteynerler ve kamyonlar yerleştirildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, çiftçi sendikalarının eylem çağrısı yapmasının ardından başkentteki güvenlik önlemleri artırıldı. Polis, Delhi’nin yaklaşık 230 kilometre kuzeyinde, Pencap ve Haryana eyaletleri arasındaki sınır bölgesindeki Shambhu’da göz yaşartıcı gaz kullanarak eylemcilere saldırdı.

Hindistan’da 2 seneyi aşkın süredir benzer eylemler yapılıyor. Son protestolar ise Modi’nin üçüncü kez göreve gelmek için yarışacağı genel seçimlerden aylar önce gerçekleşiyor. Çiftçi sendikaları, daha fazla devlet desteği ya da mahsullerinin minimum bir fiyata satın alınmasının yasa desteğiyle garanti altına alınmasını talep ediyor.

Pencap Kisan Mazdoor Sangharsh Komitesi (KMSC) Genel Sekreteri Sarwan Singh Pandher, ANI haber ajansına yaptığı açıklamada, “Hükümet, güçlü bir karar falan alamıyor. Zaman vermenin şu anda uygun olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanı Arjun Munda ise basına yaptığı açıklamada, sendika başkanlarıyla yaptıkları görüşmelerin ardından bazı konuların çözüldüğünü ama daha fazla görüşmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Munda, “Her sorun istişare ile çözülebilir. Çözüm getireceğimizden umutluyuz” diye konuştu.

Hindistan polisi, başkent Yeni Delhi’de büyük çaplı toplantı ve gösterilere yasak getirdi ve Pencap’tan başkente giden ana yolların bazı kısımlarını trafiğe kapattı.

Kente girişlerin kapatılması nedeniyle Gurugram ve Noida kentlerinde kilometrelerce uzunlukta trafik oluştu. Başkentteki iki metro istasyonu kapatılırken, Yeni Delhi-Noida sınır bölgelerindeki okullarda eğitime ara verildi. Pencap eyaletindeki Shambhu köyünde çiftçiler ve polis arasında çatışma çıktı.

Hükümet her yıl 20’nin üzerinde tarım ürünü için minimum fiyatlar açıklarken, devlet kurumları sadece pirinç ve buğdayı bu fiyatlardan satın alıyor, bu da çiftçilerin sadece yüzde 6’sının bu durumdan yararlanabilmesi anlamına geliyor. 2012 yılında, çiftçilerin protestolarının ardından Modi hükümeti çiftçilikle ilgili yasayı iptal ederek tüm tarım ürünleri için destekleyici fiyatlar belirlenmesi için bir panel oluşturacaklarını söylemişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz