Kadınlar Pazar günü İstanbul Maçka Demokrasi Parkı’nda “istedikleri kıyafeti giyerek” piknik yapacak. Pikniğin ardından kadın forumu düzenlenecek. Sonrasında sanatçıların katılımıyla şarkılar söylenecek.

“Kıyafetime Karışma” sloganıyla biraraya gelen kadınlar, Pazar günü tüm kadınları İstanbul Maçka Demokrasi Parkı’na pikniğe çağırıyor.
Bugün Maçka Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasında, 6 Ağustos’ta düzenlenecek Maçka Kadın Buluşması’nın programı açıklandı.
Geçen haftasonu Maçka Parkı’nda özel güvenlik görevlisinin tacizine maruz kalan Çağla Köse, tüm kadınları “istedikleri kıyafeti giyerek” parkta piknik yapmaya çağırdı, “Pikniğimizle, forumumuzla, şarkılarımızla Maçka Parkı’nda buluşalım” dedi.
Köse’nin ardından söz alan Rojda Aslan da müftülere evlendirme yetkisi veren yasa tasarısı hakkında kadınların eleştirilerini dile getirdi, “Böylesine bir yetki devri hangi ihtiyaçtan doğmaktadır” dedi.

Pazar günü piknik, forum ve müzik

Maçka Kadın Buluşması, 6 Ağustos Pazar günü saat 15.00’da piknikle başlayacak. Katılımcıların piknik örtülerini ve yiyeceklerini yanlarında getirmesi isteniyor.
Saat 17.00’da ise bir kadın forumu gerçekleşecek. Forumda kadınların sorunları, iktidarın hayat tarzına müdahaleleri ve Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı gibi konular konuşılacak.
Saat 20.00’da ise sanatçıların da katılımıyla şarkılar söylenecek ve dans edilecek.

“Müftüler hayatımıza karışamaz”

Basın açıklamasında Rojda Aslan da Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile müftülere evlendirme yetkisi verilmesinin sebeplerini sordu.
Tasarının hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın tasarının “laik ilkesinin gereğidir” sözlerini hatırlatan Aslan şöyle konuştu:
“Ayşegül (Terzi) gibi, Çağla (Köse) gibi kadınların yaşam tarzlarına yönelik saldırılara izin vermedik, kıyafetimize karışma dedik. Şimdi de laikliği ortadan kaldıran nüfus tasarısına izin vermeyeceğiz.”
Metroda şiddet gören müzisyen Erol’u da parka davet ettiler
Kadınlar, dün akşam Kadıköy metrosunda polislerce darp edilen çellist Gülşah Erol’u da çellosuyla birlikte Maçka Kadın Buluşması’na davet etti. “Bu saldırılar karşısında Gülşah Erol yalnız değildir” dedi.

Ne olmuştu?

29 Temmuz’da kadınlar İstanbul’da Kadıköy’de “Kıyafetime Karışma” sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası’ndan Rıhtım’a bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Aynı gün, Maçka Parkı’nda güvenlik görevlisi Savaş İ., Çağla Köse isimli kadını üzerindeki kıyafetle parkta gezmesine izin vermeyeceğini söyleyerek taciz etti. Tacizci güvenlik görevlisi parka polisi de çağırdı.
Kadının ve etraftakilerin güvenlik görevlisine tepkisi üzerine, tacizci güvenlik görevlisi olay yerinden ayrıldı.
Bu yaşananların ardından Kıyafetime Karışma eylemi Maçka Parkı’na taşındı ve 30 Temmuz Pazar günü kadınlar Maçka Parkı’nda buluşarak“Kıyafetime Karışma” dedi.
Çağla Köse, özel güvenlik görevlisi Savaş İ. hakkında “Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale etmek veya bunları değiştirmeye zorlamak” (TCK 115/3, İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme) suçundan soruşturma başlatılması talebiyle suç duyurusunda bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz