Bodrum Milas’ta Mutlu E.’nin cinsel saldırıda bulunduğu ve sistematik olarak şiddet uyguladığı Sibel Y.’nin evine baskın düzenleyen polis, evdeki tüm dijital materyallere el koydu.
“Kolumdan tutup yerlerde sürüklediler”
Bianet ile röportaj yapan Sibel şöyle konuştu:
“Önceki akşam evimize gelen polis hakkımda Facebook paylaşımından dolayı bir ihbar olduğunu belirtti ve telefonuma, bilgisayarıma el koydu.
“Bendeki bazı kanıtları almak için bunu yaptıklarını düşünüyorum. Ayrıca beni karakola götürdüler ve orada birçok erkek polis beni yerlerde sürükledi. Koluma o gün tıbbi bir müdahale yapılmıştı. Çok acıyor yapmayın dememe rağmen kolumdan çekip yerlerde sürüklediler.
“Çok endişeliyim. Aile ve Çalışma Bakanlığı’ndan aradılar, ilgileneceklerini söylediler. Bana bunları yapan polisler halen daha saldırgan Mutlu hakkında tek bir işlem yapmadı. Bana şiddet uygulayanlar ellerini kollarını sallayarak geziyor, bense yerlerde sürükleniyorum.
“Kolumu öyle zorladılar ki şimdi tekrar pansuman yaptırdım. Herkesin beni, sesimi duymasını istiyorum. Burada tek başımayım. Sesimi duymanız için ölmem mi gerek? Ölseydim sesim duyulurdu. Ölmek istemiyorum. Bana bu işkenceleri edenlerin tutuklanmasını istiyorum.”
Sibel Y., Meclis gündeminde
HDP Milletvekili Gülistan Kılıç-Koçyiğit, Sibel’in yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı, şöyle seslendi:
“Bodrum’un Milas ilçesinde yaşayan Sibel Y. isimli kadının Mutlu E. İsimli erkek tarafından cinsel saldırı ve şiddete maruz kalmasının ardından soruşturmanın etkili ve yeterli yürütülmemesi hakkında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e soruldu.”
Sorular şöyle:
1-  Mutlu E.’nin Sibel Y.’ye karşı cinsel saldırı suçunu işlediği, Sibel Y. tarafından beyan edilmesine rağmen etkili bir soruşturma yürütülmemesinin sebebi nedir?
2-  Cinsel saldırı suçunun faili Mutlu E.’nin ve beraberinde bulunduğu kişilerin tutuklanmamasının nedeni nedir?
3- Bodrum Savcılığı tarafından şikâyete konu suç bakımından yeterli inceleme yapılmadığı gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilmiş olmasından haberdar mısınız?
4- Bodrum Savcılığı’nca yetkisizlik kararı verilmesinin ardından dosyanın Milas Savcılığı’na gönderilmesi etkili bir soruşturma başlatılmayı gerektirmekteyken olay hakkında Milas Savcılığınca etkili bir soruşturma başlatılmamış olmasının sebepleri neler?
5- Milas’ta yaşanan bu olay hakkında başka mağdur kişilerin olduğu da beyan edilmiştir. Bakanlığınızca daha önceki olaylara ilişkin etkili soruşturma yürütülmemiş olması hakkında soruşturma başlatıldı mı?
6- Milas’ta bulunan ve adlarına suç örgütü denilen şüpheliler hakkında şimdiye kadar kaç şikâyet başvurusu alındı?
7- Milas’ta son 10 yıl içerisinde cinsel saldırı ve şiddet vakalarından kaynaklı kaç soruşturma başlatıldı?
8- Başlatılan bu soruşturmaların kaçı hakkında dava açıldı?
Ne olmuştu?
Bodrum Milas’ta yaşayan Sibel Y., kadınları para karşılığı zorla sekse sürükleyen bir çeteye karşı tek başına mücadele ettiğini açıklamıştı. 3 Mart’ta iş görüşmesi için gittiği Mutlu E.’nin kendisine sistematik olarak cinsel saldırı ve şiddet uyguladığını anlatan Sibel Y., daha sonra bir çeteye satılmak istendiğini söylemişti.
Bu bilgileri ve raporları Milas Savcılığı’na bildirmesine rağmen Mutlu E. gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Sibel Y.’nin adalet arayışı sürüyor.