İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki; İZSU, İZDOĞA, İZBETON ve İZULAŞ şirketlerinde çalışan işçilerin üyesi olduğu Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri ile SODEM-SEN ve büyükşehir bürokratları arasında ocak ayında başlayan yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı.

5 bin 560 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinin son oturumunda işveren yaptığı maaşlara ve sosyal haklara yüzde 30’luk zam teklifi masanın dağılmasına neden oldu. Sendika uyuşmazlık tutanağı tutarken, önümüzdeki günlerde başlayacak olan 30 günlük arabulucu sürecine hazırlanılıyor.

İşçiler yol kapattı, belediyeye yürüdü

Belediye işçileri örgütlü oldukları Belediye-İş İzmir 1,2,3 ve 6 No’lu şubelerin çağrısıyla sendika binası önünde toplandı. “Sadaka değil toplu sözleşme” yazılı pankart açan işçiler, Gaziler Caddesi üzerinden Feyzipaşa Bulvarı’nı kapatarak İzmir Büyükşehir Belediyesi binasına yürüdü.

“Yaşasın örgülü mücadelemiz”, “Hak, hukuk, adalet”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır” sloganları atan işçiler, belediye yönetiminin sunduğu teklifi kabul etmediğini söyledi.

“Siz seçim biz geçim derdindeyiz”

Basın açıklamasını okuyan Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Atalay, “Gerçek enflasyon yüzde 120’de seyrederken, büyükşehir işvereni biz emekçilere yüzde 19 ücret artışı teklif ediyor. Böyle gülünç teklifi hangi akılla gündeme getiriyorsunuz? İçinizdeki sorunların faturasını neden işçiye kesiyorsunuz? Toplu iş sözleşmesinin masada, işçi lehine bitirilmesi ve emekten yana bir tavır sergilenmesi bu kadar mı zor?” diye sordu.

Emekçilerin aldığı ücretlerin her gün eridiğini söyleyen Atalay, “Seçim sonrası fiyatların daha da artacağı enflasyonun tavan yapacağı Merkez Bankası tarafından açıklanırken, her gün iğneden ipliğe zam yapılırken, işçinin emekçinin 2 yıl alacağı ücretin belirleneceği toplu sözleşme sürecinde kimse bizden sessiz, tepkisiz kalmamızı beklemesin. Siz seçim derdinde olabilirsiniz, ancak biz emekçiler geçim derdindeyiz. Bizler, şirketler arasında ücret ayrımının olmadığı, insanca bir yaşam için enflasyon karşısında ezilmediğimiz bir ücret talep ediyoruz. Biz belediyenin kasasını değil, bu hayat pahalılığında geçinecek bir ücret istiyoruz” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz