İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) başlattığı İTaksi uygulaması kapsamında taksilerde ağustos ayından itibaren ses ve görüntü kaydı alınacak. Duruma pek çok itiraz gelirken, İstanbul Barosu da özel hayatın gizliliği ilkesine ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtı

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre İTaksi uygulamasıyla taksilerde ağustos ayından itibaren ses ve görüntü kaydı alınacak. İstanbul Barosu konuya ilişkin olarak emniyet genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 20 Temmuz 2017’de Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

“Özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir”

İstanbul Barosu Başkanlığı adına Ankara 17. İdare Mahkemesi’ne başvuran Avukat Atilla Özen dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:
Gerek kamusal, gerekse özel alanda, kişisel veri olan bireylerin ses ve görüntülerinin kaydı özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir. Taksilerde genelde siyasi düşünce açıklamaları yapılabilmektedir. Bu nedenle, bu verilerin alınması istismara açık bir durum yaratabilecektir.
Verilerin kaydının, genelgede yedi gün, taksiciler odası başkanının ifadelerine göreyse 30 gün tutulacağı açıklamasından da anlaşıldığı üzere, bu kayıtların ne kadar süreyle, hangi amaçla ve hangi durumlarda kullanılabileceğine ilişkin hukuki belirlilik de bulunmamaktadır.
Baronun dilekçesinde, toplumun tümünü ilgilendiren bir konunun kamu denetimine ve tartışmasına sunulmadığı da belirtildi.

İTaksi’ye bir dava da Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’den

İTaksi uygulaması ile yolcuların ses ve görüntüsünün kayıt atına alınmasına ilişkin olarak CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de genelgenin iptali istemiyle dava açtı.
İlgezdi, en temel haklardan “Özel hayatın gizliliği” hakkını ihlal eden, henüz kamunun bilgisine sunulmamış, hukuka aykırı idari işlem ve idari işleme esas teşkil eden genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etme zorunluluğunun doğduğunu ifade etti.

İlgezdi konuyu Meclis’e de taşımıştı

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuna sunulan İTaksi uygulamasını meclis gündemine de taşımıştı.
İlgezdi, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle, güvenlik için İTaksi’lerde, görüntü kaydı alınmasının yanında ses kaydına neden gerek duyulduğunu, ses ve görüntü kaydı yapıldığına dair İTaksiler’de uyarı notu olup olmadığını, yoksa neden konulmadığını sormuştu.
Sendika.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz