İşten çıkarılan DİSK/Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubede örgütlü İZENERJİ işçileri ile Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şubede örgütlü İZDOĞA işçileri, direnişlerinin 15’inci gününde CHP İzmir İl Başkanlığı önünde oturma eyleminde gerçekleştirdi.

“Atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankart arkasında bir araya gelen işçiler, “İşimizi geri istiyoruz”, “İş ekmek özgürlük” ve “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarını atarken, basın metnini İZENERJİ emekçilerinden Süheyla Konuk okudu.

“Halkı da işçileri de mağdur etmeye hakkınız yok”

İzmir halkını da işçileri de mağdur etmeye kimsenin hakkı olmadığını vurgulayan Konuk, “Belediye hizmetlerinin düzgün, aksamadan, yeterli şekilde yapılması da insanca şartlarda mesleklerimizi yapmak da bizim ortak derdimiz. İzmir’i belediye hizmetlerinden mahrum etmeye de bizleri işsizlik ve yoksulluğa mahkum etmeye de kimsenin hakkı yok” diye konuştu.

“Alınan tutum AKP belediyelerini aratmayacak düzeyde”

İşlerine son verilen süreci meşrulaştırmak için kullanılan bazı ifadelerin kamuoyunu yanılttığını aktaran Konuk, “Halkçı, sosyal demokrat partinin bir belediyesinin kendi emekçilerini karalaması, haksız yere işten çıkarmaları aklamak için bizler hakkında kara propaganda yapması en hafif deyimle AKP belediyelerinin pratiklerini aratmayacak düzeydedir” dedi.

“Tasarruf istiyorsanız boşa giden kaynaklara bakın”

Siyasi figürlerin kendi aralarındaki hırslarına, ihtiraslarına ve politik oyunlarına kurban edilmeyeceklerini vurgulayan Konuk, “Hepimizin hikayesi farklı, ortak noktamız haklılığımız. Biz hakkımız olanı istiyoruz, seçimlerde aday belirleme süreçleri de buralarda yaşanan kişisel kavgalar da biz emekçilerin gündemi değil, eski yönetimle yeni yönetim arasında yaşanan siyasi çekişmelerde olan biz emekçilere oluyor. Buradan, CHP İzmir il başkanlığı önünden İZSU genel müdürü Gürkan Erdoğan ve İZENERJİ genel müdürü Ali Ercan Türkoğlu’na sesleniyoruz: Bizler aylarca, yıllarca işe alınmayı bekledik. Çalıştığımız süre boyunca ise işimizi dürüstçe ve özverili şekilde yerine getirdik. Eğer tasarruf istiyorsanız biz işçileri işten çıkarmak yerine makam araçlarına, ihalelere, boşa giden kaynaklara gözünüzü dikin bizim işimize değil” ifadelerini kullandı.

“Muhatap alınmazsak tüm İzmir’i eylem alanına dönüştüreceğiz”

Son olarak Cemil Tugay’a ve CHP yönetimine seslenen Konuk, “Hakkımız olanı, işimizi alana kadar hiçbir yere gitmeyeceğiz. Eğer bizleri muhatap almamaya, taleplerimizi karşılamamaya devam ederseniz eylemlerimizin biçimlerini değiştirecek, İzmir halkına sesimizi duyurmak ve kendimizi anlatmak için bütün İzmir’i eylem alanına dönüştüreceğiz” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz