Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu HMS Makina’da 20 Kasım 2023 tarihinde başlayan yaklaşık 6 ay süren toplu pazarlık sürecinde anlaşma sağlanmaması üzerine bugün greve çıkma kararı alınmıştı.

Greve 1 gün kala, 4 Haziran günü patronun talebiyle bir görüşme yapıldı. Birleşik Metal-iş, “Sabah saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren müzakerelerde anlaşma sağlandı. Yapılan toplantıda üyelerimizin taleplerinin önemli ölçüde karşılanması üzerine anlaşma tutanağı imzalandı. Kazanan aylardır direnen, Sendikasına güvenen ve kararlı bir mücadele veren HMS Makina işçisi olmuştur. Toplu iş sözleşmesinin HMS Makina işçilerine hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

3 yıllık olan TİS 2 yıla indirilirken, işçilerin ücretlerinde ilk 6 ayda yüzde 70 zam yapılacak. Öte yandan işçilerin sosyal haklarınında da yüzde 120’lik artış sağlandı.

İlk 6 ay yüzde 70 zam

DİSK/Birleşik-Metal İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Evren Aktürk, “Orada yıllardır TİS 3 yıllık oluyordu biz 2 yıla indirdik. Ücretlerde ilk 6 ayda yüzde 70’lerde bir zam oldu. Sosyal haklarda da yüzde 120’lik bir artış oldu. Mücadelemiz kazanımla, grevimiz zaferle sonuçlandı” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz