İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Ordusu Kuzey Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Ori Gordin ve Operasyonlar Bölümü Başkanı Tümgeneral Oded Basyuk’un, Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, Gordin ve Basyuk’un gerçekleştirdiği durum değerlendirmesinde birliklerin sahadaki hazırlıklarının arttırılmasına devam edilmesi yönünde karar alındığı bilgisine yer verildi.

Ordunun açıklaması öncesinde ise İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz Hizbullah milislerini “topyekûn bir savaş” ile yok etme tehdidinde bulundu. Katz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Hizbullah ve Lübnan’a karşı oyunun kurallarını değiştirme yönünde bir karar vermeye yaklaştık. Topyekûn bir savaş ile Hizbullah yok edilecek ve Lübnan ciddi bir şekilde etkilenecek” ifadelerini kullandı.

Bu ayın başlarında Hizbullah, bir insansız hava aracının İsrail’in kuzeyindeki bir ordu üssündeki Demir Kubbe bataryasını vurduğunu iddia ettiği bir video yayınlamıştı. İsrail basını da bunun sistemin başarıyla vurulduğuna dair, belgelenmiş ilk kayıt olduğunu doğruladı. Hizbullah ayrıca, bir insansız hava aracı tarafından çekildiği iddia edilen ve İsrail’in çeşitli şehirlerindeki hassas askeri bölgeleri gösteren dokuz dakikalık bir video yayınladı. İsrail’in açıklamaları Hizbullah’ın yayınladığı videolarına ardından gelmesi dikkat çekti.

Hizbullah’ın geniş füze ve İHA cephaneliği

CNN International’e konuşan ve ismini vermek istemeyen üç ABD’li yetkili, İsrail ile Hizbullah arasında tam anlamıyla bir savaş çıkması halinde Hizbullah’ın İsrail’in kuzeyindeki hava savunma sistemlerini alt edebileceğine dair ciddi endişeleri olduğunu belirtti.

Demir Kubbe’nin Hizbullah’ın geniş füze ve insansız hava aracı cephaneliğine karşı savunmasız kalabileceği yönündeki korkular, İsrail’in ABD’li yetkililere Lübnan’a kara ve hava saldırısına hazırlandığını giderek daha fazla göstermesiyle artıyor. ABD’li yetkililer CNN International’e yaptıkları açıklamada, İsrailli yetkililerin ABD’ye, Hizbullah’a karşı olası bir saldırıya hazırlık olarak kaynakları Gazze’nin güneyinden İsrail’in kuzeyine kaydırmayı planladıklarını belirtti.

İsrailli bir yetkili ise, Hizbullah’ın esas olarak hassas güdümlü silahlar kullanarak geniş çaplı bir saldırı düzenlemesi halinde bunun daha muhtemel olacağını ve sistemin buna karşı koymasının zor olabileceğini belirtti.

Tahminlere göre; Hizbullah yıllardır İran’dan hassas güdümlü mühimmat ve füze alarak stokluyor.

CNN International’e konuşan bir başka ABD’li yetkili ise savaşın patlak vermesi halinde İsrail’in en çok ihtiyaç duyacağı desteğin ilave hava savunma sistemleri ve Demir Kubbe takviyesi olacağını ve ABD’nin de bunu sağlamaya çalışacağını belirtti.

ABD Kongre Araştırma Servisi’ne göre Demir Kubbe İsrail’in savunması için çok önemli ve ABD hükümeti bu program için 2.9 milyar doların üzerinde harcama yaptı.

İsrail ordusu, sistemin geçen yıl İslami Cihad’ın roket salvolarına karşı yüzde 95.6’lık bir başarı oranına sahip olduğunu, dolayısıyla Hizbullah’ın İsrail’in füze savunmasını alt etmesi halinde bunun İsrail askerlerinin ve sivillerin hayatını riske atacağını ifade etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz