İspanya devlet televizyonu RTVE’ye demeç veren avunma İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, “Gazze’de olup bitenler gerçek bir soykırım” ifadesini kullandı.

İspanya’daki sol koalisyon hükümetinde bu zamana kadar koalisyonun küçük ortağı Sumar ittifakından olan bakanlar İsrail’e sürekli olarak “soykırım” suçlaması yaparken, Robles ile ilk defa koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisinden (PSOE) bir bakan İsrail’in Gazze’de “soykırım yaptığını” dile getirdi.

Robles açıklamasında ayrıca İspanya hükümetinin 28 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında, 2014’te Mecliste alınan kararı onaylayarak Filistin devletini resmi olarak tanıyacak olmasıyla ilgili bir soruya, “Filistin devletinin tanınması, barışa yönelik bir taahhüttür, iki devletin bir arada yaşamasına yönelik bir taahhüttür. Bu, İsrail devletine karşı değildir. Saygı duyduğumuz insanlar olan İsraillilere karşı değildir. Bu, Gazze’deki şiddete son verilmesine, barışa yönelik bir taahhüttür” cevabını verdi.

İspanya, Filistin devletini diğer ülkelerle birlikte tanıyacak

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 28 Mayıs’ta Filistin devletini resmi olarak tanıyacaklarını duyumuştu.

Sanchez, “Çok açık şekilde duvarlar örülse de halklar bombalansa da Filistin toprakları hayatta kalacaktır” demişti.

Sanchez’in Filistin devletini tanımayla ilgili duyurusu Meclis’teki hükümet ortağı siyasi partilerin milletvekillerince ayakta alkışlanmıştı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun tüm ateşkes çağrılarına “sağır” olduğunu, “Filistin ile ilgili hiçbir barış planı bulunmadığını” ve “barış, güvenlik ve istikrar için tek seçenek olan iki devletli çözümü tehlikeye atmaya başladığını” belirten Sanchez, “Çok açık şekilde duvarlar örülse de halklar bombalansa da Filistin toprakları hayatta kalacaktır” şeklinde konuşmuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz