TÜPRAŞ işçileri, vardiya saatini bir saat geri çeken dayatmayı tanımayacaklarını açıkladı. Petrol-İş, dayatmaya karşı patronun istediği saatte işyerinde olmama kararı aldı

Koç Holding bünyesinde bulunan TÜPRAŞ’ın mesai saatini 07.00’ye çekme girişimi işçiler tarafından sert tepkiyle karşılandı. Petrol-İş üyesi işçiler TÜPRAŞ’ın yeni mesai saatini tanımama kararı aldı.
Koç Holding işçilere ilettiği mailde 2 Aralık’ta yeni düzenin başlayacağını bildirdi. Yeni ‘düzene’ göre mesai başlangıç saati de 07.00’ye çekilirken, işçilerin dinlenme saatleri de gasbedilmek isteniyor. Türk-İş’e bağlı Petrol-İş’in örgütlü olduğu işyerinde işçiler, kimsenin 7 mesaisi için düzenlenen servislere binmeyeceğini ve sabah 08.00’de işyerinde olacak şekilde hareket edeceğini ilan etti. İşçiler TÜPRAŞ rafinerilerinde genel merkezin kararıyla hareket ediyor.

Dört rafineride mesai saati geri çekilmek istendi

Petrol-İş Sendikası, İzmir, Kırıkkale, Batman ve Aliağa’da şube yönetimleri aracılığı ile sabah bilgilendirme yaptı. TÜPRAŞ’ta patronun vardiya saatlerini bir saat geriye çekme uygulamasına karşı, dört rafineride ortak karar alındı. Buna göre işçiler mesai saatlerini değiştirmeyerek sabah 08.00’de işe başlayacaklarını duyurdu.
Sabah vardiyasına açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, 2 Aralık’ta başlayacak vardiya saatlerinin birer saat geriye alınması uygulamasını kabul etmediklerini, işvereni bu konuda uyarmalarına rağmen uyarılarının dikkate alınmadığını vurguladı. Sendika genel merkezi ve dört şube olarak patron dayatmasına karşı 08.00’de işe başlayacaklarını kaydeden Oktay, “İşverenin 07.00’de işe başlayacağımız şekilde düzenlediği servislere binmeyeceğiz. Kendi imkanlarımızla her zamanki saatte işte olacak şekilde geleceğiz. İşveren yaptığı uygulamanın yanlış olduğunu fark ettirene kadar bu şekilde işe geleceğiz” dedi.
TÜPRAŞ yönetiminin zarar ettiği bahanesiyle bu uygulamayı hayata geçirmek istediğine değinen Oktay, “İşveren güya ‘zarar ettik, çalışanlarımızı daha tasarımlı daha verimli kullanmamız lazım’ diye bu uygulamayı bizim önümüze koyuyor. Biz kimsenin tasarımı değiliz. Biz robot değiliz. Bizler monoton bir insan değiliz” dedi.

Uzlaşmayla sorun çözme olanağı kalmadı

Pandemiyle gündeme gelen yeni vardiya düzeni ve çalışma sistemi Yüksek Hakem Kurulu eliyle bağıtlanan iş sözleşmesinde ‘yeni vardiya düzeni’ olarak yer alıyordu. İşçiler, “Uzlaşma ümidi korundu sürekli. Sendika uzlaşma ümidi içindeyken üzerimizde baskılar bitmedi. Sözleşmeden bu yana sendikanın bir durağanlığı var. Bunlar herkesin biraz tepkisini de çekti. Ama artık uzlaşmayla anlaşarak çözebilme olanaklarını her iki tarafta tüketti. Zaten Koç talimatla hallediyor artık. Üstünde anlaşılmayan şeyi dayatıyor. Bu durum farklı bir şey ortaya çıkarıyor. Bizler 4 şubeden ortak hareket ederek sesimizi yükseltiyoruz. Herkes mücadele kararlarının arkasında. Sendika genel merkez yönetimi son konuşacak, son hamle onda olacak, kararlı, sonuç alıcı adımlar gerekli. Çok uzun sürmeden konunun kapanmasını, TÜPRAŞ işçilerinin rızasını almayan şeylerin yapılamayacağının görünmesi lazım” dedi.