Özak işçilerinin Marmara Park AVM’de gerçekleştirdiği eyleme dönük polis saldırısının ardından İHA’nın servis ettiği haberle ilgili devrimci-ilerici kurumlar ortak açıklama yayınladı. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“7 Şubat akşamı Marmara Park AVM’de BİRTEK-SEN sendikasının çağrısı ile Levi’s ve Zara’ya üretim yapan Özak Tekstil’de çalışırken işten atılan işçiler için Levi’s mağazası önünde açıklama düzenlendi. Açıklamaya Esenyurt’ta faaliyet yürüten siyasi kurum ve dernekler olarak bizler de katıldık. Ancak polislerin mağaza önüne işçileri almaması, işçilere ‘Levi’s mağazası önünde açıklama yapamazsınız’ demesi ile açıklamaya katılanlara, hiçbir hukuki gerekçe olmadan saldırmışlar, darp ederek gözaltına almışlardır. TÖP, Halkevleri, BDSP, Emek Partisi, Partizan, Çağrı, Birleşik İşçi Kurultayı ve BİRTEK-SEN üyesi işçiler dahil olmak üzere 24 arkadaşımız emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştır.

Yaşanan olayları kriminalize etmek, işçilerin haklı direnişini sabote etmek adına İhlas Haber Ajansı’ndan girilen provokatif ve gerçeği çarpıtan haber daha sonra ‘Esenyurtsondakika’ adlı İnstagram hesabından paylaşılmıştır. Açıklamaya katılan arkadaşlarımız ‘terör örgütü üyeliği’ ile yalan bir haberle İHA bölge sorumlusu ve Son Dakika haber sitesnin sahibi Erdal Çan İçelli imzalı haberde hedef gösterilmişlerdir.

Bizler Esenyurt’ta emek ve demokrasi adına faaliyet yürüten siyasi parti, dernek ve kurumlar olarak bir süredir Esenyurt’ta yaşayanların sorunlarını dile getiriyor, işçi ve emekçilerin ekmek kavgasına güç olmaya çabalıyoruz. Yapılan bu provokatif haber Esenyurt’ta yaşayan işçi ve emekçilerin yan yana gelmesini, haklarını armasını hazmedemeyen, patron ve sermaye yanlısı odaklar tarafından bilinçli olarak yapılmıştır.

‘Esenyurtsondakika’ hesabından paylaşılan ve İHA tarafından yapılan tamamen kurgu olan provokatif haber yapanların amaçlarını çok iyi biliyoruz. Bu provokatif ve kurgu haberi hazırlayan İHA bölge sorumlusu hakkında hukuki işlem başlatacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.”

İmzacı kurumlar şunlardır:

“BDSP, Çağrı, EMEP, Esenyurt Kültür Sanat Derneği, Halkevleri, Partizan, SOL Parti, TİP, TÖP.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz