İnşaat-İş üyesi işçiler geçtiğimiz hafta kıdem, ihbar tazminatı, fazla mesai ücretleri başta olmak üzere gasp edilmek istenen hakları için Başakşehir Belediyesi önünde direnişe geçmişti.

9 Şubat günü belediye önünde işkenceyle gözaltına alınan işçiler ve sendika temsilcilerine ev hapsi cezası verilmişti.

Sendika yöneticileri Deniz Gider’e elektronik kelepçe takıldığını paylaşan İnşaat-İş Sendikası “Hep birlikte sokaklarda, meydanlarda ve şantiyelerde olmaya devam edeceğiz!” dedi.

Ne olmuştu?

Başakşehir Belediyesi ve Akar Grup’un yüklenici, Reis Elektrik’in de taşeron olduğu Yuvam Bahçeşehir Konutları’nda çalışan İnşaat-İş üyesi işçilerin kıdem, ihbar tazminatı, fazla mesai ücretleri başta olmak üzere gasp edilmek istenen hakları için 5 Şubat’ta şantiyedeki satış ofisi önünde direniş başlamıştı. Olumlu yanıt verilmeyince eylem 7 Şubat’ta yüklenici konumundaki Başakşehir Belediyesi önüne taşınmıştı.

Belediye yönetimi işçileri muhatap alıp sorunu çözmek yerine polisi saldırtarak gözaltına aldırmıştı. Üç İnşaat-İş üyesi işçi ve iki yöneticisiyle, aralarında Genel Başkanı Neslihan Acar’ın da bulunduğu dört DGD-SEN üyesi işçi hakkında imza adli kontrolü kararı vermişti.

İnşaat-İş, 8 Şubat’ta üyeleriyle birlikte belediye binası önüne bir kez daha gittiğindeyse Başakşehir Belediyesi başkan yardımcısının kabadayı tavırları ve tehditlerine maruz kalmıştı. İşçiler geri adım atımadığındaysa polis tarafından darbedilerek gözaltına alınmışlardı. Gözaltı sırasında çekim yapan İnşaat-İş Avukatı Ekin Güneç Saygılı da polis şiddetine maruz bırakılmıştı.

Gözaltına alınan üç inşaat işçisi ve iki sendika yöneticisi savcılık tarafından ifadeleri alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilmiş, mahkeme de aynı yönde karar vererek işçiler hakkında ev hapsi kararı vermişti


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz