İnsan Hakları Derneği (İHD), Cumartesi Anneleri/İnsanları2nın her hafta gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirmek istedikleri eylemin engellenmesi üzerine birçok kentte dayanışma açıklamaları yaptı.

Bu haftaki açıklamada 1991 yılında gözaltında kaybettirilen Hüseyin Toraman’ın hikayesi okundu.

Riha (Urfa)

İHD Riha Şubesi, merkez Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. “Kayıplarımız aramaktan Galatasaray Meydanı’ndan ve adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya İHD üyelerinin yanı sıra HEDEP Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar, HEDEP ile DBP Riha il ve ilçe örgütlerinin temsilcileri ve Riha Emek ve Demokrasi Platformu birleşenlerinin temsilcileri katıldı.
Açıklamada konuşan İHD Riha Şube Eşbaşkanı İsmail Tutal, Cumartesi Anneleri’nin her hafta gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti’nim kuruluşunun yüzüncü yıl dönümünün yarın olduğunu hatırlatan Tutal, yüz yıldır yapılan katliam ve insan hakları ihlallerine değindi. Tutal, Cumartesi Anneleri’nin engellenmemesi durumunda bu hafta Galatasaray Meydanı’nda Hüseyin Toroman’a adalet talep edeceklerini belirtti.

Polis: Oğlun gözaltına alındı

Tutal ardından Toraman’ın hikayesini okudu: “24 yaşındaki Hüseyin Toraman, 27 Ekim 1991 sabahı İstanbul Kocamustafapaşa’daki evinin önünden silahlı, telsizli, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı Beyaz Toros’a zorla bindirilerek götürüldü. Olaya tanık olan mahalleli hemen yakındaki karakolu aradı ve kaçırılma ihbarında bulundu. Ancak gelen polisler bir dükkanın sabit telefonundan yaptıkları görüşmeler sonrası hiçbir şey yapmadan olay yerinden ayrıldı. Karakola giden baba Toraman’ın ‘Oğlumu kaçıranlara neden müdahale etmediniz’ sorusuna ‘Oğlun kaçırılmadı, gözaltına alındı. Onlar siyasi polis’ cevabı verildi. Ailenin tüm kurum ve kişilere yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı. Daha sonra Hüseyin Toraman’ın gözaltına alındığı inkar edildi. Bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. 1991ve 2011 yılında yürütülen iki soruşturma da sonuçsuz kaldı.

Suçtan sorumlu olanlar tespit edilsin

Zamanaşımı süresi dolduğundan ‘soruşturmaya yer olmadığı’ kararı ile dosya kapatıldı. İHD avukatlarının yaptığı itiraz sonucunda dosya üzerindeki kapatma kararı kaldırıldı. Ancak bugüne kadar bir gelişme yaşanmadı. Devlet hukuka uysun; Hüseyin Toraman’ın akıbetine dair etkili soruşturma yapma yükümlülüğünü yerine getirsin. Suçtan sorumlu olanları tespit ederek cezalandırılmalarını sağlasın. 270’nci kez söylüyoruz, Hüseyin Toraman’ı ve tüm kayıplarımızı aramaktan, faillerinin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.

Cumhuriyetin 100 yılı aynı zamanda gözaltında kaybetmelerin ve mezarsızlık siyasetinin de yüzyılı oldu. Cumhuriyet yeni yüzyılına girerken özgürlük, eşitlik, adalet, barış ve hukuk devleti çağrımızı yineliyoruz.”

Açıklama, alkışlarla sona erdi.

Wan (Van)

İHD Wan Şubesi de Cumartesi Anneleri’ne destek vermek amacıyla dernek binasında ortak metni paylaştı. Basın metni İHD yöneticisi Yusuf Aydın tarafından okundu.

Adana

İHD Adana Şubesi, şube binalarında yaptıkları basın açıklaması ile Cumartesi Anneleri’ne destek verdi. “Hakikat ve adalet arayışının mekanı, Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’nindir” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. Açıklamada ortak basın metnini İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş okudu.

Mersin

İHD, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şubeleri, Cumartesi Anneleri’ne destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamada “Cumartesi Anneleri yanlız değildir” pankartı açıldı. Bu haftaki açıklamayı İHD Mersin Şube Başkanı Gazi İnci okudu.

Kaya’nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi

İnci, sözlerine ilk olarak geçtiğimiz hafta kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılan, darp ve tehdit edildikten sonra ajanlık dayatılan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Gençlik Meclisi Üyesi Mazlum Kaya’nın sabah saatlerinde gözaltına alınmasına tepki göstererek başladı. Son dönemde kaçırılma ve tehdit edilerek ajanlık dayatma olaylarının toplumu sindirme amacı taşıdığını ifade eden İnci, bu durumun derhal son bulmasını v e Kaya’nın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Antalya

İHD Antalya Şubesi, Atalos Meydanı’nda açıklama yaptı. Ortak basın metnini İHD Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi avukat Ferdi Parim okudu.

İzmir

İHD İzmir Şubesi, eski Sümer Bank önünde basın açıklaması yaptı. “Kayıplar belli, failler nerede” ve “Kayıplar vicdandır, sahip çık” pankartlarının açıldığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Merkezi basın metnini İHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Zilan Gümüş okudu.

Açıklama, yapılan oturma eyleminin ardından alkışlarla son buldu.

Şırnex (Şırnak)

İHD Şirnex Şubesi, KESK Şubeler Platformu binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şirnex Milletvekili Zeki İrmez, HDP, DBP, HEDEP yöneticileri de destek verdi.

Açıklamada konuşan İHD Şirnex Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Şıvan Sakman, Cumartesi Annelerinin engellenmesine tepki gösterdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz